Вести

ПРЕДСТАВЉЕНА КЊИГА ПРОФ. ДР СЛОБОДАНА САМАРЏИЋА „ЕВРОПСКА УНИЈА – СИСТЕМ У КРИЗИ“

Представљање књиге „Европска унија – систем у кризи“, проф. др Слободана Самарџића, одржано је на Факултету политичких наука. О књизи су говорили проф. др Милорад Ступар са Филозофског факултета, доцент др Милош Јовановић са Правног факутета, доцент др Бојан Ковачевић са Факултета политичких наука и проф. др Слободан Самарџић, аутор књиге. Модератор трибине била је асистенткиња мр Ивана Радић Милосављевић са Факултета политичких наука.

Радић Милосављевић је нагласила важност објављивања једне овакве књиге за научну заједницу у Србији, јер попуњава празнину када се расправља о кризи у ЕУ. „Из медија сазнајемо да криза постоји, али се на нашем простору није појавила књига која разумева и објашњава узроке, манифестације и последице те кризе, како на ЕУ, тако и на политику проширења“, рекла је Радић Милосављевић. Она је додала да тема није једноставна и да стога није било лако сагледати овако комплексан проблем.

„Криза Европске уније лежи у њеној конструкцији и у двоструком схватању легитимитета, односно колективног легитимитета и идентитета народа и грађана као индивидуа. У књизи је истакнуто да је овај баланс неуспешан са неколико аспеката“, изјавио је проф. др Милорад Ступар. Он је навео да томе у прилог говори и финансијска криза 2008. године и бомбардовање СР Југославије. „ Аутор је на конзистентан и кохерентан начин показао да институционални апарат ЕУ није дорастао решавању проблема. Из тог разлога постоји потреба за реконструисањем институција ЕУ и уговорним решавањем спорова између суверених држава“, оценио је проф. др Ступар.

Доцент др Милош Јовановић истакао је да књига пружа озбиљан, темељан пресек стања о парализи институција ЕУ. Сматра да код нас не постоји адекватна академска расправа о ЕУ и зато је ово дело од великог значаја. „Једна улога ове књиге је што тера на размишљање, које није увек охрабрујуће, јер је очигледно одсуство визије и амбиције у политичким круговима Уније. Друга је што се појављује управо у нашем, српском контексту“, предочио је др Јовановић. Он је подвукао да књига на информативан начин описује узроке због којих се Унија налази у тренутној ситуацији и да је један од главних проблема непостојање осећаја припадности.

„Професор Самарџић је настављач берковске традиције и његовог метода. Он у свом раду полази од појединачног и конкретног, а не од апстрактних принципа“, саопштио је доцент др Бојан Ковачевић. Он је казао да када је у питању однос Србије са ЕУ, аутор даје алтернативан начин решавања питања Косова, који се наслања на европско искуство. Такође, нуди предлог диференцираног придруживања Србије Унији, који уважава економску, историјску и националну различитост и идентитет наше земље. „Интелектуални значај ове књиге превазилази националне границе. Представља допринос конзервативној мисли и разумевању политичке природе наднационалне заједнице као што је ЕУ“, указао је др Ковачевић.

Проф. др Слободан Самарџић као једну од кључних тачака свог рада навео је питање како је дошло до егзистенцијалне кризе Европске Уније. Он је објаснио да је ЕУ феномен који није био очекиван ’50их година, а до ’90их је постао нови систем са силама које су почеле да га раздиру изнутра. „На институционалном плану ЕУ је била дисфункционална и дан данас живи своје кризно стање. Ерозивни ток захватио је многе мање елементе, па се поставља питање да ли је кризно стање нормално, јер се решење још увек не назире“, саопштио је проф. др Самарџић. Он је закључио да се знањем може утицати на процесе, а то знање мора бити добро, дубоко и масовно прихваћено да би ствари кренуле на боље.

Related Posts