Вести

ПРЕДСТАВЉЕНА КЊИГА ,,ОСНОВИ ДЕЛИБЕРАТИВНЕ ДЕМОКРАТИЈЕ“

Представљање књиге ,,Основи делиберативне демократије: емпиријска истраживања и нормативне импликације“ аутора проф. др Јирга Штајнера, у издању Службеног гласника, одржано је на Факултету политичких наука. На догађају су, поред аутора, говорили и проф. др емеритус Вукашин Павловић и проф. др Славиша Орловић, уредник књиге.

Проф. др Славиша Орловић истакао је спремност професора Факултета да буду отворени за различите дебате и на трагу онога што су актуелне расправе у научним областима политике, друштва, теорија демократије баш као што је и расправа о делиберативној демократији. ,,Ова тема нам показује како да брже и боље долазимо до истине, проналазимо боље аргументе, артикулишемо јавни интерес и мњење, како можемо да унапредимо процес доношења политичких одлука, начин на који грађани могу постати бољи и како се демократија може унапредити. Нагласак је на повољним условима за делиберацију у пракси, што су учешће грађана, јавни интерес, опште добро, отвореност и истинитост“, рекао је проф. др Орловић. Он је додао да је професор Штајнер успоставио веома добар баланс између нормативног, теоријског и емпиријског дела укључујући и истраживање неколико студија случаја.

Проф. др емеритус Вукашин Павловић нагласио је да је веома битна размена идеја и мишљења која су заступљена у овој књизи. ,,Ово је прва књига са оваквим насловом објављена у Србији и веома је важна за целу нашу академску заједницу, посебно политичку и друштвену. Садржи веома значајне и уникатне вредности, открива тензију између нормативног и теоријског дела концепта делиберације на једној и искуство, праксу и примену истог, на другој страни“, указао је професор емеритус Павловић. Он налази да је концепт и пракса процеса делиберације најважнија тачка подједнако за нове и старе демократије. Сматра да класична репрезентативна демократије има одређене границе, да су услови за њено успостављање у дубоко подељеним друштвима тешки, те су јој потребне иновације.

Проф. др Јирг Штајнер указао је на широку распрострањеност и прихваћеност теорије рационалног избора, која полази од претпоставке да сз појединци вођени искључиво сопственим интересима. Међутим, битна претпоставка, која се мора узети у обзир, јесте да у стварном свету постоје и они који се боре за идеје општег добра. ,,За процес делиберације важна је воља да људи слушају и разумеју једни друге. Делиберативна демократија је истрајан разговор, пун заједничког поштовања. Из тог разлога најпотребније је увести овај концепт у нестабилним подручјима“, оценио је проф. др Штајнер. Он је навео да је људска природа комплексна, да се никада са сигурношћу не може доказати зашто се понашамо на одређен начин, па су нам претпоставке неопходне. Закључио је да је за имплементацију делиберације изразито значајна едукација становништва.

Related Posts