Вести

ОДРЖАНА ТРИБИНА „БОЈ НА КОШАРАМА- СИМБОЛ ОТПОРА“

Трибина под називом „Бој на Кошарама- симбол отпора“ одржана је 19.05. на Факултету политичких наука, у организацији Српског политичког форума Гости су били Љубинко Ђурковић- пуковник, командант одбране Кошара, Слободан Радмиловић- заставник, припадник војне полиције, бранилац, Александар Рапаић- војник добровољац бранилац и
Војислав Вукашиновић- војник бранилац. Модератор трибине био је Лука Остојић. Трибина је одржана у пуној слушаоници 1 на Факултету политчких наука.

Пуковник Ђурковић је подсетио на то да је значај Кошара недовољно познат, и да људи нису свесни колике су напоре војници на овом подручју уложили да би одбранили Србију и српске границе. Пуковник је најпре причао о позицији Кошара, а потом и упутио слушаоце у опште карактеристике те битке, говорећи о 15 километра дугом фронту. „Битка на Кошарама била је битка између припадника Војске Југославије и припадника Ослободилачке војске Косова, подржаване регуларном Војском Републике Албаније и НАТО авијацијом. Битка почела је 9. априла 1999., током НАТО бомбардовања СРЈ. 108 војника је оставило своје животе на бранику отаџбине, а много њих је из те битке изашло повређено. Херојско је било држање тих људи.“ Ђурковић је додао и да су Кошаре биле српски Термопил, и да су ушле у легенду српског народа, пошто је Војска Југославије 67 дана у невероватно тешким условима одолевала нападима ОВК и НАТО авијације.

Александар Рапаић је говорио о томе како је, поред српских, много руских добровољаца учествовало у рату. „Говорили су о томе како се на Кошарама бранила Србија а не само Косово и Метохија“, нагласио је Рапаић. Војислав Вукашиновић је говорио о сопственој голготи на Кошарама. Био је повређен, а само захваљујући саборцима је преживео, јер су га извукли упркос киши граната. „ Војници су молили Бога да их пошаље у рај, јер су пакао већ преживели“, истакао је Вукашиновић. Он је подсетио на то да су војници Кошара они на које би требало да се обрати пажња, јер су много тих људи психички лоше након свега што су доживели.

Заставник Слободан Радмиловић нагласио је да је држава урадила све како би војницима обезбедила сва потребна средства за ратовање. Логистика је била на завидном нивоу. Број непријатеља који је нападао се и даље не зна. Такође подсећа на то да је НАТО константно нападао. Подсетио је на неопходност војне дисциплине и на то да се мора поштовати хијерархија. „Ратни плен постоји, али не постоји за то да се стави у нечији џеп“, нагласио је Радмиловић.

На трибини је међу присутнима био велики број бораца који су учествовали у сукобима на Кошарама. Закључак бораца и присутних је био да нико нема право да заборави Кошаре и патњу кроз коју су том приликом прошли војници који су херојски бранили нашу државу.

Related Posts