Вести

ПРВИ ДАН ЛЕТЊЕ ШКОЛЕ „АМЕРИЧКИ ПРЕДСЕДНИЧКИ ИЗБОРИ И ПОП КУЛТУРА“

Летња школа „Амерички председнички избори и поп култура“ отворена је на Факултету политичких наука у организацији Центра за друштвени дијалог и регионалне иницијативе у сарадњи са Факултетом.

Милан Крстић, члан Центра за друштвени дијалог и регионалне иницијативе и асистент на Факултету политичких наука, рекао је да је летња школа део ширег пројекта Центра и Факултета који има циљ да у широј и стручној јавности повећа знање о америчким изборима. „С обзиром на суштински важну улогу Америке у свету, исход ових избора је значајан и за нашу земљу. Сједињене Америчке Државе су највећи произвођач поп културе, која је битан аспект меке моћи“, објаснио је Крстић.

„Недавно смо у дневном листу Данас објавили памфлет о америчким изборима, а у наредном периоду настављамо да се активно бавимо овом темом. У плану су трибине о изборима које ће бити реализоване на Коларцу, затим и Регионални семинар политиколога, као и праћење саме изборне ноћи осмог новембра“, наговестио је Стеван Недељковић, директор Центра за друштвени дијалог и регионалне иницијативе. Он је учеснике детаљније упознао са активностима Центра и пројектима које организују.

Прво предавање одржао је проф. др Драган Р. Симић, декан Факултета политичких наука, који је говорио о тврдој, мекој и паметној моћи Сједињених Америчких Држава у светској политици. Он је истакао да без познавања моћи нисмо у стању да разумемо и говоримо о другим друштвеним коцептима. „Моћ никада није важна као апсолутни показатељ, већ је увек релативна. Битно је да поседујете сопствену моћ, а онда да уз савезништво ту моћ надоградите“, навео је проф. др Симић. Он је додао да меку моћ чини привлачност укупног цивилизацијског модела који се састоји из погледа на свет, размишљања и слично.

У оквиру интерактивне радионице „Како се мери мека моћ“, мр Драган Живојиновић је предочио да највећи проблем представља недостатак адекватних инструмената који би омогућили да мека моћ једне земље буде приказана кроз различите критеријуме и резултате. „Неопходни елементи за меку моћ су контекстуална и емоционална интелигенција. Ове две интелигенције заједно чине успешног лидера“, оценио је мр Живојиновић. Он је додао да је моћ изразито динамична категорија, коју одликују стална променљивост и субјективност у њеној процени.

Тони Фрато, амерички експерт и некадашњи саветник за медије председника САД Џорџа Буша млађег, предавањем „Media influence on US policy“ затворио је први дан летње школе. „Од 2000. године до последње кампање на којој сам радио, није било већих промена у односу на претходну декаду. Ипак, тада су на софистициранији начин коришћени интернет, мејлинг листе и нове платформе које су помогле да се прецизније утврди циљна група и одговарајућа порука пошаље до различитих профила гласача“, објаснио је Фрато. Закључио је да је кампања Барака Обаме из 2008. године била пресудна јер је, између осталог, на прави начин разумела како гласачи реагују на поруке пласиране са различитих социјалних мрежа. „Некада су председнички кандидати били принуђени да се појављују у медијима, држе конференције и тако стварају слику о себи код јавности. Међутим, данас се до бирача долази директно и лично што је најефикаснији начин који не условљава посредствo медија“, закључио је Тони Фрато.

1 2 3 4 5 6 7 8

Related Posts