Вести

Завршена летња школа „Амерички председнички избори и поп култура“

Тема последњег дана летње школе „Амерички председнички избори и поп култура“ била је „Амерички избори 2016. године и ,,поп политика“ “

Др Радина Вучетић, професорка историје на Филозофском факултету Универзитета у Београду одржала је предавање на тему „Филм као инструмент глобалног утицаја САД – историја холивудизације“. Она се осврнула на историјски развој холивудске индустрије и на то како је филм одувек преносио снажну симболику тренутне политичке ситуације. „Уметници филмске индустрије су се стављали у службу државе када је за то постојао виши циљ. Ово нам указује на то да се политика, и унутрашња и спољна, не може разумети без пропаганде у филму и музици“, изјавила је др Вучетић.

О важности поп културе у кампањама кроз 20. век и њеном утицају данас говорио је др Миша Ђуровић, научни саветник Института за европске студије. „ Поп култура је увек играла важну улогу у животу обичног света. Некада је била локална, несистематизована и усмена, а сада постаје систематизована, записана и централизована. Она обликује вредности и ставове много више него званично образовање“, навео је др Ђуровић. Он се осврнуо и на актуелне Америчке председничке изборе и указао на доминацију негативног и на веома ниску популарност оба кандидата у односу на претходне кампање.

Трећи дан школе завршио се предавањем Срђе Поповића, оснивача Центра за примењене ненасилне акције и стратегије на тему ,,Поп култура и америчка политика – од Вудстока до избора 2016. године“. Он је објаснио прожимање поп културе и политике у САД кроз четири доба: доба невиности поп културе, мејнстрима у политици, председник као поп икона и ера ријалитија. „Поп култура је легитиман метод притискања политике. Неопходно је комбиновати вештине виртуелног и стварног јер је само оно што има ехо у стварном свету права ствар“, закључио је Поповић.

Related Posts