Вести

Одржано предавање проф. др Џефрија Пика на тему „Партијски поларизам и његов утицај на механизме узајамне контроле у америчким институцијама“

Предавање на тему „Партијски поларизам и његов утицај на механизме узајамне контроле у америчким институцијама“ одржао је проф. др Џефри Пик са Универзитета Клемсон у Јужној Каролини на Факултету политичких наука у Београду.

Професор Џефри је на почетку свог излагања рекао како је данашња тема у вези са проблемима са којима се сусреће политички систем Сједињених Америчких Држава. „Када би вас неко упитао шта је то што представља највећи проблем у политичком систему САД вероватно бисте помислили на личност која је у том тренутку на власти. Међутим, личности су само манифестације болести која је системска“, истакао је професор Пик. Он је нагласио како је други назив за данашње предавање заправо „Болест у политичком систему САД“, а да је та болест партијски поларизам.

„Партијски поларизам довео је до нарушавања консензуса, а основе америчке уставне традиције управо почивају на консензусу између законодавне и извршне власти и подели надлежности“, изјавио је Пик. Професор је указао на то да партијски поларизам доводи до тога да се и Демократска и Републиканска партија померају од центра и прилагођавају своје ставове радикалној левици, односно десници што доводи до великих подела у друштву. „Последњи пут када је поларизам био на овом нивоу било је за време Грађанског рата у Америци“, изнео је проф. Пик.

Професор је предочио како је изузетно мали број конгресмена који се позиционирају око политичког центра, али да је суштина проблема то што је поларизам раширен и у америчком друштву. „Кроз историју смо у Америци имали велике поделе на расној и религијској основи, а данас имамо такве поделе на партијској основи“, оценио је професор Пик. Професор је изнео како је у протеклом периоду порастао број људи који виде противничку партију као највећу претњу по безбедности земље, те да је и очекивано да не постоји општи друштвени консензус.

„Један од највећих ефеката партијског поларизма јесте то што не постоји контрола законодавне власти над извршном, када је председник из исте партије која има већину у парламенту. Уз то имамо и велику поделу, као и нетрепељивост између чланова обе партије. Тешко је очекивати надзор Конгреса над егзекутивом“, истакао је професор Пик. Професор је додао да готово сви споразуми, за чију ратификацију је потребна двотрећинска већина, не бивају спроведени – што битно утиче на америчку спољну политику. „За време Трампове администрације само један споразум је ратификован, зато све ово указује на болест у организму“, закључио је проф. др Џефри Пик.

Модератор предавања био је декан Факултета политичких наука проф. др Драган Р. Симић, који је изразио велику захвалност Универзитету Клемсон из Јужне Каролине, као и професору Џефрију Пику на дугогодишњој сарадњи наша два факултета и нагласио како Факултет политичких наука већ четврту годину заредом дочекује студенте америчког универзитета на једносеместралну размену студената.

 


Related Posts