Вести

Представљена књига професора др Славише Орловића

Промоција књиге „Политичка социологија“ проф. др Славише Орловића одржана је на Факултету политичких наука. На промоцији су, поред аутора књиге, говорили и проф. др Ратко Божовић, проф. др Зоран Стојиљковић, проф. др Душан Павловић и доц. др Душан Спасојевић.

На почетку промоције обратио се професор др Ратко Божовић који је истакао како је политичка социологија важан предмет који је у корену овог факултета. „Ово је једна студија кроз коју морате проћи како бисте савладали политиколошку лексику“, изјавио је Божовић. Он је објаснио како је овде реч о теоријској синтези која упућује на нашу свакодневност и како су између осталог овде отворен проблем недовршене прошлости у Србији.

Професор др Душан Павловић честитао је професору Орловићу на књизи која ће побољшати квалитет студирања на Факултету. „Садржајно гледано овако изгледа уџбеник на свим светским универзитетима на којима се изучава политичка социологија“, указао је професор. Он је изнео како се политичка социологија бави и питањем колективног делања, али и проблемима као што је „хватање кривина“. „Парадокс колективног делања је то што велике друштвене групе не успевају да остваре интересе око којих се окупљају и драго ми је што је један део уџбеника посвећен овом проблему“, појаснио је Павловић.

Душан Спасојевић, доцент на ФПН-у, сматра да је једна од важних ствари које могу да се науче из ове књиге питање конфликта у друштву, али и балансу између различитих принципа. „Уџбеник је обиман у смислу тема, али на тај начин се коначно може решити проблем парцијализације, односно не изласка из оквира својих стручних области, без чега не можемо разумети суштину“, истакао је Спасојевић. Он је навео како је прича о популизму јако интересантна зато што је актуелна и из ове књиге се може разумети зашто је уско везан за цивилно друштво.

Професор др Зоран Стојиљковић истакао је како се понекад мора изаћи из своје професије. „ Овај уџбеник велики корак за област политичке социологије, књиге су се промениле задњих година, данас је најважније да оне комуницирају“, сматра Стојиљковић. Он је указао како књига прати садашњи тренутак, што је јако важно за област друштвених наука и да је ажурна, што захтева константан рад. „Професор Орловић је показао да је један од ретких политиколога који имају ширину да изађу из своје професије и на тај начин објасне нека питања“, оценио је професор.

Аутор књиге, професор Славиша Орловић говорио је првенствено о професорима који су њему предавали и који су представљали својеврстан ауторитет за студенте. „Уџбеник професора Вучине Васовића је један од најбољих уџбеника које смо тада користили“, истакао је професор Орловић. Професор је упознао студенте са чињеницом да је релативно рано почео да држи предавања и испитује студенте, још у периоду док је био асистент и да ова књига заправо представља сублимат дугогодишњег рада. „Био сам несигуран да ли је паметно писати књигу на друштвеним наукама, јер стиче се утисак да је све што је могло да се каже, већ речено“, предочио је Орловић. На крају свог излагања, закључио је да је одговорност сваког од нас да почнемо са „чишћењем у свом дворишту“ и да би волео да његови студенти мењају Србију, остајући у њој.

 

Related Posts