Вести

Трибина ,,Меморандум САНУ из 1986 – први опозициони документ у СФРЈ?“

Трибина о Меморандуму Српске академије науке и уметности је одржана на Факултету политичких наука у организацији Студената за слободу – ФПН. На ову тему говорили су проф. др Василије Крестић, академик и члан радне групе за израду Меморандума САНУ 1986. и Светлана Јанићијевић, новинарка РТС-а и ауторка документарног филма о меморандуму.

Проф. др Василије Крестић истакао је значај историјског контекста у коме је написан Меморандум. Он је објаснио да је Устав из 1974. године тадашњу Југославију претворио у конфедерацију што је даље довело Србију у неповољан положај. ,,Србија није уживала уставни конституционализам у односу на остале федеративне јединице и две своје покрајине. Права Србије нису била равноправна са правима осталих република“, изјавио је проф. др Крестић. Он је навео да су се главне теме обрађене у Меморандуму тицале политичке, уставне, економске и друштвене кризе српског народа.

Светлана Јанићијевић као ауторка документарног филма о Меморандуму нагласила је да је своје истраживање базирала на анализи ситуације у Југославији и Србији, начин на који је Меморандум доспео у јавност и како се Милошевић односио према њему. Она је говорила о два узрока због којих је Меморандум привукао пажњу јавности. ,,Први узрок налазимо у јасном указивању на кривце за положај српског народа. Други аспект потиче из критике јавности да Меморандум има националистички конктекст“, закључила је Јанићијевић.

 

Догађај је организован поводом обележавања 30 година од настанка Меморандума.

Модератор трибине био је Константин Лијаковић испред Студената за слободу – ФПН.

dscn4870 dscn4878 dscn4887 dscn4892 dscn4909 dscn4915 dscn4934

Related Posts