Вести

Дебата о слободи медија

На Факултету политичких наука одржана је дебата о медијској слободи коју су реализовали чланови Дебатног клуба Факултета политичких наука. Дебату је отворио асистент Милан Крстић објаснивши да је дискурс у друштву такав да се поставља питање како могу вести да се обликују тако да пренесу информацију, а не произведу екстремизам код читалаца, те да је стога веома важно да друштво расправља ли је потребно да се уведе додатна регулатива у овој области, или би то било озбиљно нарушавање медијских слобода.

Чланови Дебатног клуба који су заступали став Владе истакли су да све већа појава сензационализма у медијима скреће пажњу са важних на неважне теме. Указали су да на овакав начин осетљиве друштвене теме долазе у први план што води урушавању друштва. „Сензационализам привлачи публику па се и озбиљније новине окрећу таквом новинарству јер им доноси већи профит и бољи тираж“, додали су заступници става Владе. Они су навели да су потребне веће контроле и више казне како би се смањила штета нанета  лицима која су предмет медијске пажње.

Представници става опозиције сматрају да проблем појаве сензационалистичког новинарства лежи у постојању корупције и лошем систему у држави. “Постоје  медијски закони као и велики број кодекса различитих организација али је проблем што их држава не спроводи доследно“, оценили су заступници става опозиције.Они су закључили да ће увек постојати групација људи у држави који ће тежити сензационалистичким садржајима.

Активност је реализована у оквиру пројекта „Challenging Extremism” у коме учествује и тим студената Факултета политичких наука.

dscn8147-1 dscn8142 dscn8093 dscn8082 dscn8072 dscn8058 dscn8058-1 dscn8050 dscn8042 dscn8035 dscn8033 dscn8147

Related Posts