Вести

Дискусија о резултатима истраживања о ставовима студената УБ на Факултету организационих наука

Дискусија о налазима истраживања ставова студената четири факултета Универзитета у Београду о евроинтеграцијама Србије одржана је на Факултету организационих наука. Истраживање су спровели истраживачи Центра за примењена истраживања и Центра за студије САД Факултета политичких наука, уз подршку мисије ОЕБС-а у Србији. У дискусији су учествовали председник Европског покрета у Србији, професор емеритус др Михаило Црнобрња, као и народни посланик и уредник Нове српске политичке мисли, господин Ђорђе Вукадиновић. Претходно је налазе истраживања представио МА Никола Јовић, асистент на Факултету политичких наука.

„Резултати овог истраживања показују да је став да су млади највећа подршка интеграција Србије у Европску унију великим делом мит, што су показала и нека наша ранија прошлогодишња истраживања“ рекао је асистент Јовић. Он је нагласио да је ово истраживање рађено са студентима четири факултета Универзитета у Београду и то су Факултет политичких наука, Правни факултет, Филозофски факултет и Факултет организационих наука. „Студенти имају највише поверења у војску Републике Србије и Српску православну цркву, док најмање поверења имају у политичке партије. Само девет одсто испитаника сматра да Србија иде у добром смеру“ објаснио је Никола Јовић.

Проф. др Михаило Црнобрња је указао на то да истраживања која је он спроводио у раду са студентима Факултета за економију, финансије и администрацију (ФЕФА) говоре да је међу њима нешто већи број проевропски оријентисаних од евроскептика, али да последњих година расте незадовољство младих. „Нама је циљ усвајање правила ЕУ, а не само улазак у ЕУ. Чланство би само потврдило постизање високих стандарда владавине права и функционисања система, оно је као сертификат“ казао је проф. др Црнобрња. Он је додао да о квалитету ЕУ говори и чињеница да је почела са шест држава чланица, а да је сада та број скоро упетостручен.

„Некада је седамдесет одсто људи било за ЕУ, а сада је тај проценат знатно опао“ констатовао је народни посланик и уредник Нове српске политичке мисли Вукадиновић. Он сматра да је некадашња подршка чланству била широка, али плитка, базирана на чињеници да се ЕУ дуго гледала као „једина игра у граду“ и да је бича широко пропагирана путем свих званичних канала. „Оно што нам је показало ово истраживање је да су млади виталнији и свеснији део српске популације док се овај већински део поводи прошлим митовима“ закључио је Ђорђе Вукадиновић, коментаришући чињеницу да је код младих скепса према ЕУ још израженија. Ипак, он је, упркос личном евроскептичном ставу, изразио и жаљење што је пораст негативног става према ЕУ у читавој популацији добрим делом и резултат агресивне анти-западне пропаганде у појединим медијима и противљења суштински важним европским вредностима, а не здравог евроскептичног промишљања.

Извештај са представљања резултата истраживања на Факултету политичких наука.

Преузмите скраћени извештај о резултатима истраживања

DSCN0162 DSCN0171 DSCN0188 DSCN0197 DSCN0202 DSCN0220 DSCN0224

 

Related Posts