Вести

Трибина ,,Пасош или индекс – шта је на цени?

На Факултету политичких наука одржана је трибина ,,Пасош или индекс – шта је на цени?“ у сарадњи са истраживачко-издавачким центром Демостат. Циљ трибине јесте остварење дијалога са младима и представницима различитог друштвеног миљеа, о питањима која се тичу младих, образовања, њиховог запослења и будућег усавршавања. Догађај је отворио Зоран Пановић испред Демостата.

,,О овој теми и утицају гласа младих, његовој јачини и артикулaцији требало би разговарати са младима у циљу решавања постојећих проблема“, нагласила је Јелена Милановић председница УО Кровне организације младих Србије (КОМС). Она је истакла да истраживања показују да млади у Србији осећају како се њихов глас запоставља и маргинализује. ,,Прилике за усавршавање, стамбено питање и посао нису обезбеђене ствари код нас, због тога млади и одлазе“, истакла је Милановићева.

Александра Поповић испред Конард Аденауер Србија (КАС) указала је да јој је жеља да подстакне младе, и да им помогне тамо где мисле да су запостављени. ,,Занима ме како бисте формулисали ваше проблеме и изнели потенцијална решења, јер сте ви они од којих креће иницијатива“, објаснила је Поповићева. Она је поручила да би млади требало да упознају свет и себе, јер ће само тако пронаћи своје место у њему.

,,Моје искуство је нетипично за оне који одлазе у иностранство, јер из Србије углавном одлазе свршени студенти медицине или електротехнике у потрази за запослењем. Ја сам отишао на Лондонску школу економије и почитичких наука, са циљем да се усавршим у области историје и теорије међународних односа“, објасно је МА Милан Крстић, асистент на Факултету политичких наука. Он се осврнуо на то да дилему о остајању у Лондону или повратку у Србију никада није имао. ,,Патриота сам, али сам свестан да је међународно искуство веома корисно. Сматрам да би требало да одете у инистранство на усавршавање, али и да се вратите јер ову земљу заједно можемо да поправимо“, подвукао је Крстић.

,,Познајем људе који су отишли и нису се вратили јер радећи као конобари зарађују плату која је знатно већа него у Србији за исте или друге делатности“, рекао је Душан Јовчић, студент Факултета политичких наука и учесник програма владе САД „Work and travel“. Он је упозорио да је погрешно замишљати образовање као карту за посао, јер, како истиче, није нужно проблем у систему већ и у нашим изборима. ,,Одлазак у САД је здрав, јер вас упознаје са тамошњом бизнис културом и учи да размишљате бизнис логиком“, закључио је Јовчић.

Модератор трибине био је Владимир Живковић, дипломирани политиколог за међународну политику.

DSC_0364 DSC_0376 DSC_0413 DSC_0430 DSC_0443

Related Posts