Вести

Научни скуп ,,Проф. др Најдан Пашић – допринос утемељену и развоју политичких наука у Србији“

На Факултету политичких наука, у слушаоници број три, одржан је научни скуп поводом деведест и пет година од рођења и двадесет година од смрти професора доктора Најдана Пашића, једног од оснивача Факултета, под називом ,,Проф. др Најдан Пашић – допринос утемељену и развоју политичких наука у Србији“.

Декан Факултета политичких наука, проф. др Драган Р. Симић, уводном речју отворио је научни скуп о животу и делу проф. др Најдана Пашића: ,,Поштовани скупе, даме и господо, уважене колегинице и колеге, драги пријатељи, доиста је привилегија данас бити овде, посебно као декан овог Факултета у тренутку када се сећамо старих професора, тј. једног од двојице оснивача институције у којој се налазимо, проф. др Најдана Пашића“, изјавио је Драган Р. Симић. Он је нагласио, поздрављајући, професоре, бивше декане, врсне политикологе, да се професор заправо не може пензионисати, јер дух се тешко или немогуће пензионише. ,,Посебно, у име Факултета желим да се захвалим професору Милану Јовановићу и професору емеритусу Вукашину Павловићу на томе што су предложили један овакав скуп који нас је данас овде све окупио“, закључио је декан Факултета политичких наука.

,,Развојна шанса Србије и њена виталност требало би да почивају на својој снажној и врсној академској заједници“, указао је Марко Ђурић. Он је оценио да је дуалитет утицаја професора Пашића јасан, јер је развијајући истовремено политичку теорију био присутан и у друштвено-политичком животу свог времена. ,,Печат који је професор Најдан Пашић оставио приметан је на много места, са једне стране на институционалном нивоу, учешћем при оснивању Факултета политичких наука, а са друге стране академски утицај који је, као врсни познавалац и аналитичар феномена државе и нације ,оставио у наслеђе научној заједници великим бројем дела у свом богатом научном опусу“, подвукао је Ђурић.

,,Трансформација партијске школе у савремени факултет значило је измештање проучавања политике из уског поља идеологије ка спољашнсти, које почива на сталној сумњи у ваљаност идеја, принципа, начела и деловања актера те политике, што је био искорак за који није било довољно имати само визију, већ се боити и за њено практично остварење, што је професор Пашић и чинио“, појаснио је проф. Милан Јовановић. Он је истакао да су његов друштвени ангажман у партијским и државним структурама, као и ауторитет који је имао, омогућили окупљање људи око тог пројекта, самим тим и савладавање свих политичких и административних препрека.

,,Залагање и рад професора Најдана посебно су значајни јер су за време комунистичке догматизације и стигматизације сваког политички супротног става, увели диверзитет у академску заједницу тадашњих политиколога, зато му дугујемо велику захвалност“, казао је професор емеритус Вукашин Павловић. Делатности које је професор Најдан вршио утицале су на развој савремене политичке академске мисли и науке на овим просторима, али и шире, употпунио је он. ,,Освћући се на прошлост, анализирајући је онако како је то радио професор Најдан, потребно је да критички посматрамо будућност ка којој идемо, помно размишљајући о корацима којима до исте долазимо, јер ће једино тако сусрет бити безболнији“, упозорио је Павловић.  DSC_0516 DSC_0526 DSC_0529 DSC_0538 DSC_0539 DSC_0542 DSC_0547 DSC_0550 DSC_0559 DSC_0568 DSC_0571 DSC_0596 DSC_0602 DSC_0613 (1) DSC_0613 DSC_0616 DSC_0618 DSC_0622 DSC_0625 DSC_0627 DSC_0631 DSC_0640 DSC_0647 DSC_0650 DSC_0653

Related Posts