Вести

Одржана дебата ,,Миграције као изазов за Србију и ЕУ”

Тема дебате под називом ,,Миграције као изазов за Србију и ЕУ” одржане у Београду, била је покушај да се одговори на питање да ли су миграције изазов, проблем или карактеристика времена и друштва у коме живимо. Учесници дебате, декан Факултета политичких наука, др Драган Р. Симић, директорка Међународне организације за миграције ‒ ИОМ канцеларије у Србији, Лидија Марковић и мр Драган Живојиновић са Факултета политичких наука, усагласили су се да би требало да се успостави универзалан приступ у начину опхођења према мигрантима.

,,Савремени миграциони токови имају последице на више земаља и региона истовремено, њима се на свим нивоима баве различите институције и државе, док их контролишу различити актери. Зато се каже да је време у коме сада живимо доба миграција. Комбинација два или више разлога миграција, резултирала је да у 21. веку све мање говоримо о легалним или ирегуларним миграцијама, а све чешће о мешовитим миграционим токовима. То јесте оно што представља највећи изазов за државе”, указала је Лидија Марковић.

Професор Драган Р. Симић истакао је како је ово важна друштвена тема и додао да присуствујемо процесу који се може назвати ренационализација глобализације, те да се чланови Европске уније, у сусрету са миграционом кризом, боре са једним уочлљивим несналажењем. Овај нагли, свеобухватни и огромни талас миграција јесте изненадио европска друштва, оставивши трагове који су указали да се ЕУ понаша у супротности са вредностима на којима почива и тиме доводи у питање своје основне принципе и начела. Симић се осврнуо на то да је Србија показала знатну умешност и хуманост у суочавању са овим проблемом.

,,Миграције обухватају сваки аспект живота, оне нису ни добре ни лоше већ зависе од контекста у коме се догађају. Иако је Берлински зид пао, ми живимо у свету поновног подизање зидова, који имају дубоку везу са миграцијама. Слобода јесте просторно ограничена. Људи верују да уколико желе слободу унутра, треба да имају зидове који штите. Међутим, Европска унија не може да побегне од миграција због свог географског положаја, као што ни Србија, централна земља на Западно-балканској рути не може да побегне од своје географије. То није детерминишуће али јесте важан елемент у томе како треба изаћи на крај са миграцијама”, подвукао је Живојиновић.

Дебата је део серије догађаја које Европски покрет у Србији и Факултет политичких наука организују у укупно 17 градова Србије, у сарадњи са Европским покретом у Србији – Сремска Митровица и Европским покретом у Србији – Краљево. Дебате се одржавају у оквиру пројекта „Европа за мене“ који подржава Делегација Европске уније, са идејом да се у јавности покрену разговори на теме значајне за Србију у процесу европске интеграције и грађанима пруже проверене и корисне информације.

_DSC0104 _DSC0101 _DSC0094 _DSC0092 _DSC0088 _DSC0079 _DSC0072 _DSC0068 _DSC0056 _DSC0052 _DSC0050 _DSC0046 _DSC0044 _DSC0041 _DSC0019

Related Posts