Јања Симентић Поповић

Oбразовање

• 2013 – 2021. Докторске академске студије политикологије – Међународне и европске студије, Универзитет у Београду – Факултет политичких наука, докторска дисертација „Јуриспруденција суда правде Европске уније у области азила“
  • 2012 – 2013. Мастер академске студије политикологије – међународне студије, модул: међународно хуманитарно право и право људских права, Универзитет у Београду – Факултет политичких наука, мастер рад: ,,Међународноправни статус припадника приватних војних и безбедносних компанија у оружаним сукобима”
  • 2008 – 2012. Основне академске међународне студије, Универзитет у Београду – Факултет политичких наука

Кретање у каријери

• 2021 – данас Доценткиња за ужу научну област: Међународноправна област на Универзитету у Београду – Факултету политичких наука
  • 2018 – 2021. Асистенткиња за ужу научну област: Међународноправна област на Универзитету у Београду – Факултету политичких наука
  • 2016 – 2018. Истраживачица-приправница на Универзитету у Београду – Факултету политичких наука
  • 2012 – 2016. Сарадница-демонстраторка на предметима: Основи међународног права, Правно регулисање међународних односа и Право Европске уније на Универзитету у Београду – Факултету политичких наука

Важнији објављени радови

• Милош Хрњаз, Јања Симентић Поповић, “Protracted Armed Violence as a Criterion for the Existence of Non-international Armed Conflict: International Humanitarian Law, International Criminal Law and Beyond”, Journal of Conflict & Security Law, Vol. 25, Issue 3, 2020, pp. 473-500. DOI: doi.org/10.1093/jcsl/kraa009
  • Јања Симентић, “To exclude or not to exclude, that is the question. Developments regarding bases for exclusion from refugee status in the EU”, German Law Journal, Vol. 20, Issue 1, 2019, pp. 111-124. DOI: https://doi.org/10.1017/glj.2019.5
  • Јања Симентић, „Суд правде Европске уније као актер у заштити права тражилаца азила“ у Марко Симендић (ур.), Демократски отпори нормализацији ауторитаризма у Европи, Зборник радова са редовне међународне конференције Удружења за политичке науке Србије, Удружење за политичке науке Србије, 2017, стр. 273-291.
  • Јања Симентић, “Analysis of the EU Measures adopted in response to migrant crisis: principle of institutional balance and typology of legal acts in the EU revisited“, Serbian Political Thought, No 2, Vol 14, Институт за политичке студије, 2016, стр. 121-139.
  • Весна Кнежевић-Предић, Јања Симентић, “Serbia and International Law at the crossroads of centuries – Serbian approach to international law until the beginning of the First World War”, Зборник радова са конференције Политички идентитет Србије у глобалном и регионалном контексту, Факултет политичких наука, Београд, 2015, str. 181-201.
  • Јања Симентић, „Допринос Европске уније утврђивању домена примене правила о тероризму”, Европско законодавство, Но. 52-53, април-септембар 2015, Институт за међународну политику и привреду, Београд, 2015, стр. 289-305.
  • Јања Симентић, „Судски процеси и помирење  – тужбе за геноцид Србије и Хрватске пред Међународним судом правде”, Годишњак Факултета политичких наука, година ВИИИ, број 12, децембар 2014, стр. 59-74.
  • Јања Симентић, „Право на продемократску интервенцију – од Гренаде до Украјине“, Годишњак Факултета политичких наука, година ВИИИ, број 11, јун 2014, Факултет политичких наука, Београд, стр. 61-76.
  • Јања Симентић, „Заштита људских права у Европској унији након Уговора из Лисабона“, Студентски годишњак Факултета политичких наука, година ИИ, број 2, децембар 2012, Факултет политичких наука, Београд, стр. 47-57.

Важнији истраживачки пројекти

• 2021 – данас National Interests of the Republic of Serbia: from Contestation to Legitimation (National(S)); Фонд за науку Републике Србије
  • 2014 – данас Политички идентитет Србије у регионалном и глобалном контексту, Министарство науке, просвете и технолошког развоја Републике Србије
  • 2012 – 2016. Development of Policy-Oriented Training Programmes in the Context of the European Integration (DEPOCEI), ЕУ Темпус пројекат