Обележено 80 година дипломатских односа између Србије и Мексика на Факултету политичких наука
Дан Мексика, у оквиру манифестације 80 година дипломатских односа између Србије и Мексика, обележен је на Факултету политичких наука Универзитета у Београду. Тим поводом, гости Факултета били су амбасадор Мексика у Србији Њ.Е. Карлос Исауро Феликс Корона, делегати Амбасаде Мексика у Србији и проф. др Хорхе А. Шиавона из Центра за економска истраживања и наставу (CIDE).
Делегацију мексичке амбасаде угостили су деканка Факултета политичких наука проф. др Маја Ковачевић, руководилац Центра за студије Латинске Америке, проф. др Зоран Крстић и доц. др Стефан Сурлић.
Након уводног састанка, уследила је студентска сесија.
Присутнима су се обратили деканка Факултета политичких наука проф. др Маја Ковачевић, амбасадор Мексика у Србији Њ.Е. Карлос Исауро Феликс Корона и руководилац Центра за студије Латинске Америке Факултета политичких наука проф. др Зоран Крстић.
Проф. др Маја Ковачевић указала је да продубљивању односа Србије и Мексика претходи сарадња њихових академских заједница. Она је истакла да је ова прилика корисна за све студенте који желе да науче више о Мексику и разумеју мексичку перспективу међународних односа.
Амбасадор Мексика у Србији Њ. Е. г. Карлос Исуаро Феликс Корона напоменуо је да је обележавање 80 година дипломатских односа ове две државе веома значајна рефлексија на све што смо постигли. Он је присутнима објаснио геополитички положај Мексика током процеса глобализације.
Руководилац Центра за студије Латинске Америке проф. др Зоран Крстић појаснио је да се блискост не мери километрима, већ заједничким вредностима, политичком, економском и културном разменом. Он је оценио да је током претходног периода успостављен темељ за још успешнију будућност односа ове две земље.
Предавање на тему „Мексико и Србија: стратегије средњих сила у обуздавању великих сила у променљивом међународном систему“ одржао је проф. др Хорхе А. Шиавона из Центра за економска истраживања и наставу (CIDE). Према његовим речима, остваривање спољнополитичких циљева Србије се мора базирати на искоришћавању предности стратешког положаја у односима са Европском унијом. „Земља попут Србије не би требало да размишља само о Европи, већ и да јача своје везе са другим релевантним силама широм света. Уколико улажете у спољну политику, то није трошак, већ инвестирање у развој, безбедност и благостање“, подсетио је професор Шиавона. Он је објаснио да Мексико има изузетну политичку и безбедносну сарадњу са земљама Латинске Америке, јер се суочавају са истим изазовима. Професор Хорхе Шиавона оценио је да је мексичка дипломатија успешна и цењена широм света, те да је њихов циљ проналажење алтернативних механизама сарадње који би обезбедили већу диверзификацију у међународном систему.
Након разговора са студентима, уследио је коктел поводом Дана Мексика.