Treći dan Druge škole američkih studija

Novosti

U okviru trećeg dana Druge škole američkih studija, prvo predavanje održala je prof. dr Sanja Danković Stepanović sa Fakulteta političkih nauka na temu „Osnove pravnog i političkog sistema SAD-a“. Profesorka Danković Stepanović napomenula je da se američko pravo temelji na engleskom pravu, ali i da se dobar deo bazira na rimskom pravu. Danković Stepanović iskoristila je priliku da citira jednu od rimskih definicija prava koja glasi: „Poštovati pravo znači časno živeti, drugog neoštetiti i svakom dati šta mu pripada“.  Profesorka je pojasnila istoriju američkog prava i podsetila da je američki ustav najstariji ustav na svetu. Ona se osvrnula i na neka od najvažnijih određenja pravnog sistema i zaštite ljudskih prava. „Prava jednog mogu biti ograničena samo istim i jednakim pravima drugog“, naglasila je Danković Stepanović.  Profesorka je uporedila i opšte odlike evropskog i američkog sistema stavljajući akcenat na različite tipove unutar evropskih pravnih sistema i njihove sličnosti i razlike sa američkim sistemom. „Američki pravni sistem će uvek gledati da razume specifičnost situacije, dok se u evropskom sistemu više poštuju konstantna pravna pravila i jednakost svih u svim situacijama pred zakonom“, objasnila je Danković Stepanović.

„Amerikanci i Srbi u Prvom svetskom ratu“ bila je tema drugog predavanja, koje je održala prof. dr Ljubinka Trgovčević Mitrović sa Fakulteta političkih nauka. Profesorka je svoje izlaganje počela kratkom rekapitulacijom političko-istorijskih činjenica u vezi sa Prvim svetskim ratom. „Ono što je odlikovalo američku politiku bila je takozvana izolovanost, nije ih se ticalo šta se dešava u Evropi, nego samo šta se dešava na dva američka kontinenta", objasnila je profesorka Trgovčević Mitrović. Međutim, Trgovčević Mitrović istakla je pomoć koju su SAD tada pružile srpskim vojnicima i izbeglicama. Profesorka je izdvojila i projekte poput Crvenog krsta SAD-a, Rokfelerovog komiteta za pomoć, kao i Medicinsku misiju doktora Rodžera Stronga.

U okviru Druge škole američkih studija, koja se realizuje povodom obeležavanja 16 godina od osnivanja i rada Centra za studije Sjedinjenih Američkih Država Fakulteta političkih nauka, biće organizovan niz predavanja i radionica na kojima će studentkinje i studenti imati priliku da od eminentnih i vodećih stručnjaka y oblasti američkih studija saznaju više o američkoj istoriji, političkom sistemu, o ulogama SAD-a u savremenom međunarodnom poretku, američkim izborima i srpsko-američkim odnosima.

Školu je podržala Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Republici Srbiji.

Slike

  • /uploads/attachment/vest/3237/38773.jpg