Вести

САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ УНИВЕРЗИТЕТА У БЕОГРАДУ – ФАКУЛТЕТА ПОЛИТИЧКИХ НАУКА ПОВОДОМ ПРИЈЕМНОГ ИСПИТА ЗА УПИС ОСНОВНИХ АКАДЕМСКИХ СТУДИЈА У АКАДЕМСКОЈ 2016/2017. ГОДИНИ

Поштоване даме и господо,
колегинице и колеге,
кандидаткиње и кандидати,

Имајући у виду извештавање појединих медија у претходна два дана, желимо да овим саопштењем отклонимо све недоумице у вези са одређеним непрецизностима на пријемном испиту за упис на основне академске студије на Универзитету у Београду – Факултету политичких наука у академској 2016/17. години и да на тај начин спречимо даља нагађања о томе до каквих је пропуста дошло и које су њихове последице.

На пријемном испиту одржаном у понедељак, 27. јуна 2016. године, уочена је једна мања грешка у штампаној верзији теста за упис Основних академских студија новинарства из предмета Устав и права грађана, као и једна крупнија грешка у тесту за упис на Основне академске студије социјалне политике и социјалног рада, из предмета Психологија. У наставку текста наводимо конкретно о којим питањима је реч.

Устав и права грађана (ОАС НОВИНАРСТВА):

  • Писац првог српског устава, Сретењског устава из 1935. године, је „први српски новинар“:
    А) Димитрије Давидовић
    Б) Владимир Јовановић
    Г) Слободан Јовановић
    Д) Милован Миловановић

У овом случају погрешно је написана година доношења устава; 1935. уместо 1835. година.

Иако је из бар три елемента питања сасвим јасно о ком се уставу ради (име устава – Сретењски устав; податак да је реч о „првом српском уставу“; смерница да је аутор устава „први српски новинар“) и иако се ради о очигледној словној грешци, схватамо да и најмање грешке могу да доведу кандидате/киње у забуну при решавању теста. Због тога су, непосредно по уочавању грешке, кандидати/кињеобавештени да у наведеном питању занемаре годину доношења устава, како би се све евентуалне недоумице отклониле.

Психологија (ОАС СОЦИЈАЛНЕ ПОЛИТИКЕ И СОЦИЈАЛНОГ РАДА):

  • Да ли су деца у граду интелигентнија од градске деце:
    А) Да
    Б) Не

У овом случају питање је требало да гласи „Да ли су деца у граду интелигентнија од сеоске деце“ (питање са стране 12. уџбеника Славољуба Радоњића и Николе Рота „Психологија за други разред гимназије“).

С обзиром на то да је грешка у поставци питања таква да питање није било могуће правилно разумети и на њега тачно одговорити, донета је одлука да се ово питање поништи и свим кандидатима/кињама призна као тачно, о чему су кандидати/киње обавештени већ током израде теста.

Напомињемо да су спорна места била малобројна, с обзиром на то да тестови за пријемни испит за све студијске програме садрже 180 питања. Имајући све поменуте чињенице у виду, сматрамо да је дошло до адекватне и правовремене реакције, те да због њих ниједан кандидат/киња није оштећен/a или доведен/a у неравноправан положај. О томе сведочи и чињеница да број поена који су кандидати/киње остварили на овогодишњем тесту не одудара од броја поена који је остварен прошле године.

Одлучно одбацујемо захтеве и препоруке за поништавање теста, изнете у јавности од стране појединих приватних лица и једног удружења грађана, и демантујемо наводе појединих медија о масовном протестном напуштању теста од стране кандидата/киња. Поништавање теста или његовог дела не било само непотребно, него би и довело до озбиљне повреде права кандидата/киња и битног ремећења процеса уписа на Универзитет у Београду – Факултет политичких наука.

Наглашавамо да жалимо што је до било какве забуне уопште дошло и овим путем упућујемо извињење кандидатима/кињама, исказујући одлучност да се овакве ствари убудуће не понављају.

Related Posts