Вести

ПРЕДСТАВЉЕНИ РЕЗУЛТАТИ ИСТРАЖИВАЊА „СРБИЈА И ЕВРОПА У ОЧИМА МЛАДИХ“

Резултате истраживања „Србија и Европа у очима младих” представили су струденти друге године међународних студија на Факултету политичких наука. Приликом рада дошло се до резултата да је све више младих евроскептично, да трећина не подржава улазак Србије у Европску унију и да већина младих у Србији редовно излази на изборе. Координатор истраживања био је Никола Јовић, асистент на Факултету политичких наука.

У вези са резултатима који су студенти представили, на панел дискусији говорили су: шефица Преговарачког тима за вођење преговора о приступању Србије Европској унији проф. др Тања Мишчевић; генерална секретарка Европског покрета у Србији Маја Бобић; асистенткиња мр Ивана Радић Милосављевић. Присутне је поздравио и проф. др Драган Симић, декан Факултета политичких наука. Модератор скупа био је асистент Милан Крстић.

„ Није чудно што млади нису задовољни животом у Србији. Статистика истраживања указује на то да је недостатак посла оно због чега млади не остају у својој земљи“, навела је Маја Бобић , генерална секретарка Европског покрета у Србији. Она је истакла да се током истраживања дошло до података да млади највише верују професорима или пријатељима када су у питању ставови о ЕУ. Додала је да јој драго да је једна трећина младих чула за Европски покрет у Србији „Мали број младих има информације о ЕУ , али већина има изграђене ставове. Они имају позитивну асоцијацију на ЕУ али не верујују да је тако нешто примењиво у нашој земљи“, истиче Бобић.

Шефица Преговарачког тима за вођење преговора о приступању Србије Европској унији проф. др Тања Мишчевић напоменула је да је приликом истраживања битно прецизно дефинисати питања испитаницима. Нарочито је изразила забринутост за присутност збуњености међу младима. „Оно чега треба да се клонимо су предрасуде и стереотипи у вези са европским питањем. Свако долажење до сазнања је подједнако важно као и информација“ , рекла је Мишчевић. Она је предочила да је најпотребније за европске процесе да постоје информисани грађани који само тако могу доносити одлуке. Додала је да су за то, поред медија, одговорни сви који учествују у политичком животу.

„Истраживања о спољнополитичком положају ове земље, европским интеграцијама и чланству у ЕУ су приоритетна. Важно је да се она отварају и да се о њима дискутује“, оценила је асистенткиња мр Ивана Радић Милосављевић. Она је додала да су ставови студената Факултета политичких наука врло слични овом истраживању, иако су политиколози боље информисани о европским интеграцијама. „Ми на Факултету имамо развијен програм европских студија, дајемо студентима теоријско и практично знање,пратимо и анализирамо трендове. Битно је радити на образовном систему као и на изворима информисања младих људи, закључила је Милосављевић.
Истраживање је реализовано уз сарадњу Факултета политичких наука и Европског покрета у Србији. Анкетним истраживањем на репрезентативном узорку испитивани су млади од 15 до 29 година. Укупно је испитано 979 младих из целе Србије.

Related Posts