Иван Станојевић

Иван Станојевић, доцент
ivan.stanojevic@fpn.bg.ac.rs
III спрат, кабинет 103

• Докторске студије политикологије, Универзитет у Београду – Факултет политичких наука, 2011-2019. Докторирао радом на тему Институционални узроци кризе евра.
  • Мастер студије међународних односа – модул Европске интеграције, УБ- ФПН, 2009-2011. Мастерирао радом на тему Фискална политика Европске уније и криза јавног дуга Грчке.
  • Дипломске студије политикологије, УБ-ФПН, 2005-2009. Дипломирао радом на тему примена концепта теорије игара у економији и политичкој науци.

Усавршавања

• College of Europe, Bruges, Belgium (2011)

Академска каријера УБ-ФПН

Одељење: Политиколошко
Ужа научна област: Политичка економија и финансије

Звања:

• Доцент, 2021-
  • Асистент, 2015-2021.
  • Истраживач сарадник, 2012-2015.
  • Демонстратор, 2009-2012.

Истраживачка интересовања

Институционализам. Проблеми колективног делања. Европска економска и монетарна унија. Теорија игара. Јавни избор.

Важније публикације

• Boban, Davor & Stanojević, Ivan (2022). “The Institutionalisation of Political Science in Post-Yugoslav states” in: Ilonszki, Gabriella, Roux, Christophe [Eds.] Opportunities and Challenges for New and Peripheral Political Science Communities. London: Palgrave Macmillan.
  • Stanojević, Ivan [ur.] (2021). Političke posledice pandemije. Beograd: Udruženje za političke nauke Srbije i Univerzitet u Beogradu – Fakultet političkih nauka.
  • Stanojević, Ivan (2019). Institucionalni uzroci krize evra. Doktorska disertacija. Beograd: Univerzitet u Beogradu – Fakultet političkih nauka.
  • Stanojević, Ivan (2018). „Institucionalne posledice krize u evrozoni”. u: Biljana Đorđević [ur.] Konstitucionalizam i ustavni dizajn u demokratskoj recesiji. Beograd: Udruženje za političke nauke Srbije i Univertitet u Beogradu – Fakultet političkih nauka, 179-194.
  • Pavlović, Dušan & Stanojević, Ivan (2016). Ponuda ekonomskih politika u izbornoj kampanji 2016. godine. u: Jovanović, Milan & Dušan Vučićević [ur.] Izbori u Srbiji 2016. godine. Beograd: Institut za političke studije
  • Stanojević, Ivan (2015). „Kriza u evrozoni kao igra kukavice”. Srpska politička misao. Beograd: Institut za političke studije. (rad prihvaćen za objavljivanje, u pripremi za štampu)
  • Stanojević, Ivan (2014). “Ekonomska logika osnovnog obrazovanja u Srbiji”. Političke perspekrive 2/2014. Beograd, Zagreb: Fakultet političkih nauka, Fakultet političkih znanosti. str. 23-38.
  • Pavlović, Dušan & Ivan Stanojević (2014). “The Budgetary Process: An Analysis of the Legislative Measures in Serbia and Croatia”, Serbian Political Thought 1/2014, 2014. Belgrade: Institute for Political Sciences. str. 5-17.
  • Stanojević, Ivan (2014). “Bezbednosna dilema u Ukrajini – drugo čitanje Berija Posena”. Politeia 8, 2014. Banja Luka: Fakultet političkih nauka u Banjoj Luci. str. 57-68.

Истраживачки пројекти

• “Professionalization and Social Impact of European Political Science” – COST action CA15207, financed by European Union, 2016-2020.
  • “Politički identitet Srbije u lokalnom i globalnom kontekstu” (evidencioni broj 179076), koji finansira Ministarstvo prosvete i nauke Republike Srbije.
  • “Floods and Crisis Management in SEE”, financed by Research Promotion Programme in the Western Balkans (RRPP), 2015-16.
Иван Станојевић
Campus Address
Факултет политичких наука Универзитета у Београду (Јове Илића 165) III спрат, кабинет 103