Вести

Одржана дискусија „Амерички избори и српске дилеме”

Онлајн дискусија на тему „Амерички избори и српске дилеме“ у организацији Београдског центра за безбедносну политику и Факултета политичких наука Универзитета у Београду, а уз подршку Амбасаде Сједињених Америчких Држава у Србији, одржана је преко платформе Zoom.

Уводну реч имао је декан Факултета политичких наука проф. др Драган Р. Симић. Он је истакао да, имајући у виду значај Америке као светске силе, ове изборе можемо окарактерисати као светске. „У ових 140 година, колико траје историја дипломатских односа између Србије и Америке, у 90 одсто случајева смо имали пријатељски однос“, оценио је проф. др Симић. Професор др Драган Р. Симић рекао је да се последице избора могу одразити на наш регион, као и на српско-америчке односе.

Директор Београдског центра за безбедносну политику Игор Бандовић рекао је да је овај период врло интересантан у контексту односа између Србије и Америке. „О овоме дискутујемо из два разлога: први је разумевање односа између две земље, а други је информисање и образовање шире јавности о будућности тих односа“, нагласио је Бандовић. Он је додао да је дискусија одлична прилика за студенте да се едукују о овим темама.

Председавајући борда директора Удружења за контролу наоружања и бивши Подсекретар за контролу наоружања и међународну безбедност Томас Кантримен објаснио је да упркос великом броју српског становништва које живи у Америци, значај њихових гласова није велики. „Избори морају да буду слободни, транспарентни, поштени и безбедни током пандемије. Ове године то можда неће бити случај посматрајући предизборни период за који је карактеристична кампања варања једног кандидата“,  указао је Кантримен. Као одговор на питање који би исход избора био повољнији за Србију, Кантримен је поистоветио напредак демократије са победом Бајдена, док би Трампова победа значила повратак у прошлост.

Професор Економског факултета и бивши амбасадор Србије у САД др Иван Вујачић одговорио је на питање шта можемо да очекујемо уколико дође до промене на председничком месту у Америци. „Још од краја Другог светског рата Сједињене Америчке Државе су увек промовисале стабилност, међутим, за разлику од тог периода, сада су постале фактор нестабилности. Ова ситуација би се потенцијално променила победом Бајдена на изборима који би радио и на успостављању партнерства са Европском унијом“, предочио је професор др Вујачић. Он сматра да би промена администрације имала повољнији утицај на ситуацију на Балкану, у односу на могући продужетак Трамповог мандата.

Директор вести и програма Њуз Макс Адрија (Newsmax Adria) Слободан Георгиев објаснио је да је из перспективе грађана веома важно да се у Вашингтону више говори о демократским вредностима. „На Сједињене Америчке Државе се у Србији гледало као на симбол демократије и слободе, поготово из перспективе новинара. Данас приоритет има стабилност која је заменила демократске вредности, а та стабилност се постиже постављањем јаке личности на позицију лидера“, подсетио је Георгиев. Слободан Георгиев осврнуо се и на важност исхода предстојећих избора за решавање питања Косова.

Модератор дискусије био је др Милан Крстић са Факултета политичких наука, који је најавио да се у склопу пројекта одржава и такмичење за најбољу кратку причу о српско-америчким односима и охрабрио студенте да се пријаве за учешће.

Дискусија је део пројекта „Отворено о српско-америчким односима“ који спроводи Београдски центар за безбедносну политику у партнерству са Факултетом политичких наука Универзитета у Београду уз подршку Амбасаде САД у Србији.

Related Posts