Вести

Одржано предавање професора Александра Вента

Jедан од водећих теоретичара међународних односа данашњице професор Александар Вент са Охајо Стејт Универзитета (Сједињене Америчке Државе) одржао је онлајн предавање на тему “Quantum Theory as Critical Theory: Entanglement, Alienation, and the Politics of Social Physics” путем платформе Zoom.

Предавању су присуствовали директорка Центра за словенске и источноевропске студије Охајо Стејт Универзитета проф. др Ангела Брајнтлингер и саветник за односе са јавношћу Тимоти Стандарт из Амбасаде Сједињених Америчких Држава, који су говорили о пројекту „Српска образована алијанса“, у оквиру ког je предвиђен низ активности, између осталог, одржавање заједничке виртуелне наставе и заједничких онлајн предавања.

У име Факултета политичких наука Универзитета у Београду присутне је поздравио декан Факултета проф. др Драган Р. Симић изразивши велико задовољство на прилици да присуствујемо предавању једног овако еминентног стручњака. „Рад професора Александра Вента је својеврсни водич свима онима који желе да се баве политичким наукама, посебно теоријама међународних односа“, рекао је професор Симић. Декан је истакао да је професор Вент, према многим анкетама најутицајнији теоретичар међународних односа после Хладног рата.

Професор Александар Вент представио је свој поглед на физику који може бити релевантан за друштвене науке, а који се заснива на принципу “causal closure of physics”. Како је професор објаснио, круцијални постулат овог принципа јесте идеја да постоји само једна, физичка, реалност и зато све што је стварно мора бити  некако инстанцирано или пронађено тамо, где ће бити подложно законима физике. „Све друштвене науке морају у својој основи да имају доследан физички закон, то је идеја“, нагласио је Вент. Професор је објаснио како постоје две супротне врсте физике: прва, класична заснована на принципима детерминизма и друга, квантна физика. „Свака друштвена наука, ако је реална, мора имати своје упориште у физичком свету“, додао је проф. Вент. Он је рекао да квантна физика савршено описује интерперсоналне односе у заједници и да је квантно размишљање широко  применљиво у друштвеним наукама. За крај, професор је подсетио на речи аустријског теоријског физичара Ервина Шредингера, једног од оснивача квантне физике који је утицао на његов рад, рекавши „Само се чини да има мноштво умова, седам билиона умова. Међутим, у стварности, друштво је један велики ум“.

Након предавања уследила је дискусија са присутнима.

Предавање je одржано у оквиру пројекта „Српска образована алијанса“, који заједно спроводе  Центар за Словенске и источноевропске студије Охајо Стејт Универзитета и Центар за студије Сједињених Америчких Држава Факултета политичких наука Универзитета у Београду, а уз подршку Стејт департмента и Амбасаде Сједињених Америчких Држава у Републици Србији.

Да подсетимо, пројекат „Српска образовна Алијанса“ (Serbian Educational Alliance) део је заједничких активности у оквиру Меморандума o разумевању потписаног између Факултета политичких наука Универзитета у Београду (Центра за студије Сједињених Америчких Држава), Универзитета у Београду и Охајо Стејт Универзитета (The Ohio State University) из Колумбуса, америчке савезне државе Охајо (Сједињене Америчке Државе) у новембру 2020. године. Пројекат је намењен одржавању заједничке виртуелне наставе и заједничких онлајн предавања, студијском боравку наставника и сарадника Факултета политичких наука Универзитета у Београду на Охајо Стејт Универзитету, студијском боравку наставника и сарадника Охајо Стејт Универзитета на Факултету политичких наука Универзитета у Београду, боравку студената Факултета политичких наука Универзитета у Београду на Охајо Стејт Универзитету ради учешћа на годишњој Словенској конференцији (Midwest Slavic Conference), коју организују Центар за словенске и источноевропске студије Охајо Стејт Универзитета и Удружење за словенске студије Средњег Запада (Midwest Slavic Association), заједничком истраживању унутрашње и спољне политике Републике Србије и Сједињених Америчких Држава и сарадњи и заједничким онлајн предавањима са Мершон Центром за међународне безбедносне студије (The Mershon Center for International Security Studies) Охајо Стејт Универзитета.

Related Posts