Вести

Представљена књига „Господари европске интергације“

Промоција књиге „Господари европске интеграције“ ауторке проф. др Маје Ковачевић одржана је на Факултету политичких наука. О књизи су говорили проф. др Слободан Самарџић, др Дејана Вукасовић и проф. др Славиша Орловић.

Проф. др Слободан Самарџић, са Факултета политичких наука, истакао је да је ово дело изванредна студија и поуздан водич о систему управљања Европском Унијом. „Ауторка испитује најнелогичније ствари система ЕУ, на бази модела односа принципала и агента, приказујући како се тај систем бори са изазовима“, изјавио је проф. др Самарџић. Он је нагласио да др Ковачевић у сваком делу анализе завршава причу са садашњим стањем, што је најдрагоценије што књига нуди.

„Оно што је реткост овог дела, за разлику од других теорија, је то што настоји да одговори на питање како грађани могу да утичу на начин учествовања њихових делегата у процесу одлучивања у Европској Унији“, објаснила је др Дејана Вукасовић, из Института за политичке студије. Додала је да се ради о новом начину анализе и истраживања ЕУ и о оригиналном делу у домаћој научној сфери. „У књизи се долази до закључка да је све теже тражити одговорност за деловање националних актера у пословима ЕУ“, навела је др Вукасовић.

Према речима проф. др Славише Орловића са Факултета политичких наука, књига је значајна јер анализира и доприноси разумевању функционисања институција Европске Уније. „Ово дело је изузетан увид и преглед како стоји и куда плови овај брод, независно од наше жеље да се укрцамо на исти“. Додао је да је одговор на питање ко су Господари европске интеграције заправо непознати суверени у националној арени, који доносе одлуке и ван ње, што је само по себи проблем.

„Потребно је уложити много труда да би се систем Европске Уније разумео. У овој књизи сам желела да за сваку институцију, уз помоћ емпиријских истраживања, проверим како функционише у току кризе“, појаснила је ауторка књиге, проф. др Маја Ковачевић. Указала је на то да је, без обзира на чланство у ЕУ, питање функционисања институција у пракси важно и на националном нивоу. „Лек за ову ситуацију је јачање парламента, одговорне политичке партије, снажна контрола од стране грађана, и што је најважније – образовани и активни грађани. Важно је да студенти упознају и разумеју ове процесе, да би им било лакше да о њима касније суде“, закључила је ауторка.

dscn8909 dscn8916 dscn8919 dscn8926 dscn8939 dscn8940 dscn8956 dscn8973

Related Posts