
Свечано додељена Награда др Филип Брковић
„Где год да је био, широм света, Филип је својим радом слао и најлепшу слику о Факултету политичких наука, који ће овом наградом настојати да очува сећање на њега“ – речи су којима се др Марко Симендић, продекан за основне студије Факултета политичких наука, обратио окупљенима на свечаној церемонији доделе Награде др Филип Брковић. Церемонија је одржана у амфитеатру Факултета политичких наука, у присуству преко стотину студената, професора, пријатеља и рођака прерано преминулог младог српског научника др Филипа Брковића. Скупу су се обратили представници додељивача награде – Факултета политичких наука, породице Брковић, Студентског парламента Факултета политичких наука и Центра за друштвени дијалог и регионалне иницијативе из Београда.
Награду која је додељена по први пут добила је Јована Перић, дипломирана политиколошкиња за међународне послове и студенткиња мастер студија Међународне политике на Факултету политичких наука. „Најимпресивнија ствар у вези са ликом и делом Филипа Брковића јесте то што је био не само изузетан студент и посвећени истраживач, већ комплетна личност на сваком пољу и у сваком смислу те речи. Због тога ми ова награда посебно значи као подстрек за даљи рад и напредак.“ нагласила је Јована, истакавши неизмерну част и одговорност коју осећа имајући у виду да је прва добитница награде са именом др Брковића.
У име породице, господин Иво Брковић, отац прерано преминулог Филипа, исказао је велику захвалност Факултету политичких наука и свима који су допринели установљавању ове награде, уз истицање наде да ће добијање ове награде бити подстицај за нове младе талентоване и проактивне студенте Факултета, какав је био и Филип. Иначе, др Филип Брковић је вероватно најмлађи дипломац у историји Универзитета у Београду, јер је основне студије завршио за само две и по године и то са једном од највиших просечних оцена у генерацији.
Испред Центра за друштвени дијалог и регионалне иницијативе, МА Бранислав Нешовић је нагласио значај чињенице да је Филип био „пракадемик“, човек који је веровао да академски рад треба да доведе до позитивних промена у пракси, те да је његова идеја водиља била да својим истраживачким радом постави темеље за практично спровођење система фер трговине, који би помогао осиромашеним малим пољопривредним произвођачима у Србији. „Филип је својом непосредношћу, посвећеношћу и љубављу дотакао животе многих људи. Тај круг пријатеља је заиста широк о чему сведочи подршка коју је оснивање ове награде имало диљем света. Сада, лауреати имају ту привилегију да улазе у круг људи на које је макар на неки начин Филип утицао. Носите то са поносом“ истакао је Нешовић.
Иницијатива за успостављање ове награде потекла је од Студентског парламента Факултета политичких наука Универзитета у Београду. Председник студентског парламента, студент треће године Урош Илић, истакао решеност нових генерација студената да очувају сећање на нешто старијег колегу, који је поставио темеље студентског парламентаризма и који ће новим генерацијама бити узор. „Велика ми је част што сам данас у Студентском парламенту чији је први председник био Филип Брковић, као и што сам члан организације Тимска иницијатива младих, чији је Филип био оснивач“ констатовао је Илић.
На почетку церeмоније интонирана је академска химна Gaudeamus Igitur у извођењу хора Бранко Крсмановић, који је након доделе извео још неколико песама, под диригентском палицом Даринке Матић-Марковић. Присутни су са дивљењем послушали и звукове виолине Данила Анђелковића. На самом крају, МА Бранко Вучинић, један од организатора церемоније и члан УО Центра за друштвени дијалог и регионалне иницијативе, позвао је присутне да се и догодине на исти дан окупе истим поводом.