Вести

Отворена Летња школа о присилном расељавању

Летња школа о присилном расељавању, у организацији Center on Forced Displacement (Универзитет у Бостону, САД), уз помоћ Migration, Integration and Governance Research Center Факултета политичких наука (Универзитет у Београду, Република Србија), свечано је отворена на Факултету политичких наука Универзитета у Београду.

У поздравном говору учесницима су се обратили Наталија Перишић са Универзитета у Београду, Теодороа Јовановић са Етнографског института САНУ, Мајк Траутмен (Micah Trautmann) и Селма Хедланд (Selma Hedlund) из Центра за присилнo расељавање Универзитета у Бостону.

Наталија Перишић пожелела је добродошлицу и истакла своју радост због рада са учечесницима у недељама које следе на пројекту. Она се осврнула на прошлогодишњу Летњу школу и нагласила да ће ова школа бити много интерактивнијег карактера. „Тема присилних миграција је, пре свега, комплексна на много нивоа што је чини тешком за објашњавање и разумевање. Ова тема као таква сложеног је карактера, не само на нивоу наше земље, већ и на глобалном нивоу“, навела је Наталија Перишић.

Истраживачица у Етнографском институту САНУ, Теодора Јовановић, указала је на своју осмогодишњу ангажованост када је реч о овој теми. Она је подсетила присутне на идеју која стоји иза овог пројекта, као и на важност повезивања студената из различитих делова света. „Тема овог пројекта је интернационалног карактера и често се тумачи као снажна претња по национални идентитет. Заправо, ради се о глобалном феномену који повезује све делове света који последично могу на исти начин утицати на догађаје који се одигравају на различитим поднебљима“, појаснила је Теодора Јовановић.

Мајк Траутмен (Micah Trautmann) и Селма Хедланд (Selma Hedlund) захвалили су се на прилици да буду део овог пројекта и искористили прилику да представе свој истраживачки центар.

Мајк Траутмен (Micah Trautmann) осврнуо се на програм Летње школе и учеснике упознао са принципом рада. „Циљ овог програма је да окупи што више студената са различитих универзитета и на тај начин омогући корпус различитих мишљења о овој теми. Охрабрујем вас на активан ангажман и очекујем доста отворених разговора, али и успешно решавања практичних проблема“, закључио је Траутмен.

Циљеви овогодишње Летње школе су превазилажење јаза између академске истраживачке делатности и праксе, те повезивање научника са практичарима, уметницима и активистима који раде у области принудног расељавања; Стварање простора за састанке и рад истраживача и практичара на новим истраживачким пројектима; Стварање простора за размишљање, разговарање и дизајнирање иновативних решења за актуелне проблеме и изазове присилног расељавања; Дизајнирање и коришћење иновативних педагошких алата и приступа интердисциплинарним, критичким студијама присилног расељавања, као и образовање нове генерације истраживача и практичара у области присилног расељавања.

Летња школа, која се одржава од 27. маја до 7. јуна 2024. године на Факултету политичких наука Универзитета у Београду, окупила је 24 учесника из Сједињених Америчких Држава и Републике Србије.

Related Posts