Вести

Свечано дочекани бруцоши и бруцошкиње генерације 2024. године

Свечани пријем бруцошкиња и бруцоша 56. генерације студената одржан је на Факултету политичких наука Универзитета у Београду.

Свечаност је отворио в.д. декана Факултета политичких наука Универзитета у Београду проф. др Дарко Надић пожелевши новој генерацији студената добродошлицу у име Факултета. Он је нагласио да су бруцоши направили одличан избор факултета за започињање свог академског пута. „Данас сте ушли на Факултет политичких наука, а то је за све вас један нови свет, свет истраживања, вежби, предавања и испита. Овде ћете стећи знања која треба да искористите да мењате свет, учините га бољим, хуманијим и толерантнијим“, истакао је проф. др Надић.

У име студената Факултета политичких наука, бруцошкиње и бруцоше поздравила је и студенткиња продеканка Андријана Миливојевић, која је рекла да бруцоше на студијама чекају различити изазови и стресни тренуци, али и радост због успеха када се ти изазови савладају. Она је нагласила да је важно учествовати у ваннаставним активностима, уз помоћ којих ће студенти моћи да прошире своје знање. „Важно је да отворено дискутујете о свим проблемима, а факултет је ту да вас на то подстиче. Студирање не чине само испити, вежбе, већ и пријатељства уз помоћ којих ћете сваки стресни период лакше пребродити“, рекла је студенткиња продеканка.

Професорка др Александра Крстић одржала је почасно предавање на тему „Медији и политика у политичким карикатурама светске штампе“, којим је представила на који начин карикатуристи користе друштвено-политичке ситуације као инспирацију. Она је изјавила да карикатуре предвиђају вести, креирају јавно мњење, изазивају, али и критикују политичаре. „Свака демократска власт мора да обезбеди независност новинара, како би се очувала њихова улога пса чувара демократије, тако и карикатуристи морају да имају право да раде слободно и независно. Осим критике политичара, карикатуре добро презентују однос и стање у медијима“, подвукла је проф. др Крстић. Она је додала да карикатуре могу опоменути  медије на начин исвештавања у ратним сукобима. Професрока Крстић је закључила да је критичко преиспитивање важно, а да се цензуром суштина карикатуре не може променити.

Присутнима су се, након свечане церемоније, обратили и шефови одељења Факултета политичких наука Универзитета у Београду

Свечаност је уприличена изведбом химни „Боже правде“ и “Gaudeamus Igitur“, као и песме ,,У Будиму граду“, од стране хора „Equilibrium“.

Модераторка свечаног пријема била је новинарка и некадашња студенткиња Факултета политичких наука Маша Ђорђевић.

Related Posts