
Обележен Светски дан менталног здравља
Трибина поводом Светског дана менталног здравља, на којој су говориле доц. др Сузана Михајловић са Факултета политичких наука Универзитета у Београду, доц. др Снежана Светозаревић са Филозофског факултета Универзитета у Београду, проф. др Јасна Хрнчић са Факуктета политичких наука Универзитета у Београду и Милена Деспотовић из Специјалне болнице за болести зависности, одржана је на Факултету политичких наука Универзитета у Београду.
Присутнима се обратио и в.д. декана Факултета политичких наука Универзитета у Београду, проф. др Дарко Надић, рекавши да је цивилизација у данашње време у опасној ситуацији. Он је изјавио да је питање менталног здравља једно од најважнијих питања данашњице и позвао социјалне раднике да свој рад посвете помагању људима у невољи.
Доц. др Сузана Михајловић са Факултета политичких наука Универзитета у Београду одржала је предавање на тему ,,Ментално здравље и јавне политике: улога социјалне политике у унапређењу менталног здравља”. Она је указала да број људи угроженог менталног здравља све више расте, али да постоји проблем у доступности података о броју оних који имају проблем. ,,Код људи који имају менталну болест, јавља се угроженост социјалног капитала, јер они не могу бити најбољи могући у свом приватном и јавном животу. У данашње време велики ризик од оболевања представљају и међународни сукоби, а најчешће могу оболети рањиве друштвене групе”, објаснила је доценткиња Михајловић. Она је подвукла да је улога јавних политика да преобликује факторе који утичу на ментално здравље. Доц. др Сузана Михајловић закључила је да здравствени сектор најважнија карика, али и да су једнако важне услуге у локалној заједници.
Доц. др Снежана Светозаревић са Филозофског факултета Универзитета у Београду говорила је о системскком приступу менталном здрављу. Она је објаснила да је кроз историју приступ менталним болестима зависио од тога како се концептуализовало ментално здравље. ,,У системском приступу важно је сагледати шта се дешава у окружењу. С једне стране постало је јасно да члан система утиче на другог члана, али и обрнуто. Битна је интеракција, јер ова врста приступа не изучава само појединца, него и његово окружење”, указала је доц. др Светозаревић. Она је изјавила да је системски приступ револуционарна творевина. Доценткиња Светозаревић подвукла је да је овај приступ променио клиничку праксу.
Професорка др Јасна Хрнчић осврнула се на тему ,,Утицај савремених технологија на ментално здравље”. Она је рекла да су се међу младима последњих година догодиле велике културне промене. ,,Данас млади проводе једну четвртину свог будног времена користећи нове информационо- комуникационе технологије. Повећава се брзина обраде података, мења се емпатија, јер више нема финих нијанси у комуникацији”, објаснила је проф. др Хрнчић. Она је упозорила да је због експанзије друшвених мрежа дошло до повећаног насиља у комуникацији, које се никада не завршава, јер се са интернета ништа не може обрисати. Професорка Хрнчић закључила је да свака друштвена промена има своје добре и лоше стране, само је питање како ће појединац то искористити.
Милена Деспотовић из Специјалне болести за болести зависности одржала је предавање на тему „Социјални рад са особама са болестима зависности“. Она је изјавила да, када се спомену болести зависности, већина људи помисли на зависност од психоактивних супстанци, али да зависност може бити и бихевиорална. „Бихевиорални тип зависности представља зависност од друштвених мрежа и нових технологија. Овај тип зависности, као и сваки други, има тендецију да се временом повећава“, рекла је Деспотовић. Она је објаснила да је циљ рада са особама које болују од болести зависности да утврди факторе ризика и протективне факторе. Марија Деспотовић напоменула је да се највише пажње посвећује проучавању породичног система, али и заштити деце која живе са особама које имају неку болест зависности.
Модераторка трибине била је Славица Јовичић из студентске организације Унија студената социјалног рада.
Трибину су организовали Одељење за социјалну политику и социјални рад и студентска организација Унија студената социјалног рада.