
Представљена искуства са стручне праксе на пројекту „Помагачи и грађани – на истој страни“
Искустава студената са стручне праксе обављене у оквиру пројекта „Помагачи и грађани – на истој страни” представљена су на Факултету политичких наука
Представљање су одржале студенткиње четврте године смера социјална политика и социјални рад Биљана Петровић, Мина Савић и Виолета Милекић.
Виолета Милекић рекла је да је циљ пројекта био међусобно приближавање са грађанима, али и да стручни радници изађу из својих канцеларија и чују глас грађана. „И стручним радницима је потребна једна врста континуиране психо-социјалне подршке, с обзиром на то да се сусрећу са великим обимом активности, али и због саме природе посла“, изјавила је Виолета Милекић. Она је објаснила како је стекла знање о организовању уличних акција, које је заједно са колегиницама спровела на територији општине Земун. „Резултати истраживања показали су да чак шездесет пет одсто грађана сматра да систем социјалне заштите није у складу са потребама друштва“, казала је Виолета Милекић.
Биљана Петровић саопштила је да је њихов циљ било свеобухватно заступање не само грађана, већ и професије социјалних радника деловањем на доносиоце одлука ради побољшања услова. „Наша иницијатива обједињује услуге, права и мере у систему социјалне заштите због чега смо се ми њој и прикључиле, при чему су нам значиле и обуке које смо прошле“, навела је Биљана Петровић. Она је истакла да је четрдесет осам одсто испитаника рекло да су им корисне информације које добијају од помагача, односно социјалних радника. „Као неке од препорука институцијама у области социјалне заштите навеле смо да је потребно обезбедити активније ПР службе, чешће организовање уличних акција, али и пре свега, нежнију комуникацију“, указала је Биљана Петровић.
Мина Савић осврнула се на то да јој је користило знање из методологије које је стекла на Факултету политичких наука, али је у стручној пракси имала прилике да види како је изазовно саставити питања за упитнике. „Уличне акције нису биле начин да само прикупимо податке, већ је то био и први корак ка позитивној кампањи у којој социјални радници излазе из канцеларија да саслушају грађане“, издвојила је Мина Савић. Она се осврнула на размену искустава са стручним радницима, где је увидела да је главна слабост у Србији недостатак искуства у реализацији пројеката. „Резултати истраживања показали су да је већина испитаних социјалних радника незадовољно положајем, нема континуирану психо-социјалну подршку и не слаже се са тим да је обим посла у разумним границама“, закључила је Мина Савић.
Пројекат је реализовало удружење Социатива у сарадњи са удружењем ДАЈ МИ РУКУ.