
Отворена међународна научна конференција “Serbia and the Balkans: Three Centuries of Embrace with Europe“
Међународна научна конференција на тему “Serbia and the Balkans: Three Centuries of Embrace with Europe”, која је део пројекта “CTES – Cultural Transfer Europe-Serbia from the 19th to the 21st Century“, свечано је отворена у просторијама Аероклубa у Београду.
Конференцију је отворио декан Факултетa политичких наука Универзитета у Београду проф. др Драган Р. Симић, који се захвалио свим учесницима и посетиоцима. Декан је истакао да су теме о којима ће се дискутовати на конференцији кључне за српско друштво. „Још од времена Доситеја Обрадовића, питање односа између Србије и остатка Европе било је централно питање српске заједнице. Факултет политичких наука је врло предан културолошким студијама, као и теми европских интеграција, те су теме ове конференције из поља иденитета, репрезентације, културних сусрета и трансфера нека од кључних питања којима се наше колеге са факултета баве“, нагласио је проф. др Симић.
Координаторка Националног конвента о Европској унији у Србији Бојана Селаковић објаснила је да питање европске перспективе Србије није једноставно. Она је указала да је у протеклих десет година дошло до промена околности, како у Србији, тако и у Европи и свету. „У деценији иза нас, ентузијазам великог броја грађана Србије за прикључење Европској унији у неким тренуцима је опадао до нивоа скептичности. Контекст у коме се налазимо је изузетно сложен, али наша испитивања показују да ставови грађана који се противе уласку у Европску унију нису засновани на истинским уверењима, већ су резултат снажне пропаганде“, казала је Селаковић.
Руководилац Центра за британске студије на Факултету политичких наука проф. др Слободан Г. Марковић представио је учесницима прелиминарне налазе CTES пројекта. Он је појаснио да је приликом истраживања коришћен четвородимензионални модел чији је циљ да објасни шта се дешава са културним трансфером, а који је заснован на наративима, репрезентацији и перцепцији, политикама и идеологији. „Истраживачи се суочавају са тешким задатком у покушају да проуче друштво које не говори само о себи, већ о коме говоре и пишу странци. Ипак, стварни траг европског трансфера може да се види када посматрамо колико је неко насеље напредовало у периоду од педесет година, што је јасно на примерима Атине и Београда из 19. века“, подвукао је проф. др Марковић.
Теме панела првог дана биле су „Европски утицај на југоисточну Европу у 18. веку“, „Утицај Европе на појединачне државе“ и „Културни трансфери између Европе и Србије у 19. и 20. веку“.
Другог дана говориће се о темама „Између маште и стварности: Србија и Балкан између европејства и балканизације“, „Европске идеологије и Балкан“, „Европеизација српске културе“ и „Трансформативна моћ ЕУ: Србија и Балкан“.
Конференција се одржава 28. и 29. јуна 2024. године у просторијама Аероклуб у Београду.
У пројекту “CTES – Cultural Transfer Europe-Serbia from the 19th to the 21st Century“ учествују Факултет политичких наука Универзитета у Београду, Институт за европске студије, Филолошки факултет Универзитета у Београду, Балканолошки институт Српске академије наука и уметности и Институт за савремену историју. Пројекат се реализује у оквиру Програма ИДЕЈЕ који финансира Фонд за науку Републике Србије.