
Позив за учешће на научном скупу ,,Морална одговорност и проблеми савременог друштва”
Научни скуп
МОРАЛНА ОДГОВОРНОСТ И ПРОБЛЕМИ САВРЕМЕНОГ ДРУШТВА
„Друштвени, морални и правни аспекти казне”
Поштоване колегинице и колеге,
Институт за филозофију Филозофског факултета Универзитета у Београду са задовољством вас обавештава о другом по реду научном скупу под називом Морална одговорност и проблеми савременог друштва. Скуп ће се одржати 14. новембра 2024. године на Филозофском факултету Универзитета у Београду, Чика Љубина 18-20.
Замисао је да филозофкиње и филозофи из различитих филозофских дисциплина, као и ауторке и аутори из других грана друштвених и хуманистичких наука заједно размотре различита значења израза „морална одговорност”, услове примене овог појма, могућа разумевања субјекта делања (појединац, колектив, група), однос моралне и правне одговорности, али и шире друштвене импликације могућих концепција моралне одговорности.
Ове године у фокусу је питање друштвених, моралних и правних аспеката казне, појма који је у блиској вези с појмом одговорности. Предложене теме укључују и сродне прилоге:
Појмовне дистинкције: Како направити разграничење између казне и освете, или казне и тортуре? Шта је морална, а шта правна казна? Какав је ефекат моралне или правне казне и какав би требало да буде? Да ли изражавање емоција, као што су љутња и бес, може да буде схваћено као врста моралне казне?
Историјско-филозофски аспекти појма казне и кажњавања: Појам казне у историји филозофије. Да ли кажњавање особе претпоставља да она поседује слободну вољу и/или одговорност? Шта значи „заслужити” казну? Које су последице скептицизма у погледу слободе воље за разумевање казне у контексту друштва, морала и права? Морално оправдање казне.
Казна и одговорност у друштвеном, културном и политичком контексту: Ефекти демократизације друштва на разумевање и примену казне. У чије име се извршава и ко је извршилац казне? У име жртве (ако постоји), у име колектива, или друштва као целине? Да ли је извршилац одређени појединац или колектив? Како је то уређено у друштвима малог обима (small-scale societies), а како у савременим државама? Казна и рат.
Психолошки, неуробиолошки и еволуциони аспекти казне: Шта је неуробиолошка основа подстицаја за кажњавање, а који региони мозга су задужени за искуство онога који казну трпи? Алтруистичко кажњавање и проблем еволуције казне. Зашто осећамо задовољство када је прекршилац моралних или законских правила кажњен, односно када је „правда задовољена”? Када смо и зашто спремни да опростимо и какви су ефекти опраштања? Какав је однос опраштања у свакодневним међуљудским интеракцијама и аболиције у правном контексту? Проблем пристрасности.
Кажњавање одраслих, деце и људи са менталним поремећајима: Зашто постоји диспропорција, тако да су деца, на пример, до одређеног узраста изузета из правног кажњавања, али нису изузета од моралне осуде и казне? Да ли је оправдано кажњавање родитеља за поступке њихове деце?
Научни скуп се организује као део програма научног рада Института за филозофију Филозофског факултета Универзитета у Београду за 2024. годину.
Програмски одбор: др Игор Живановић, др Живан Лазовић, др Ненад Цекић, др Андреа Бербер, др Тамара Плећаш.
Организациони одбор: др Јелена Мијић, др Александра Зорић, др Александар Добријевић, др Јелена Димитријевић, Марија Петровић.
Апстракти са скупа биће објављени у књизи апстраката, а пуни радови (опционо) у часопису Theoria, о чему ће учеснице и учесници скупа бити накнадно обавештени. Котизација за учешће не постоји.
Молимо вас да пријавите учешће и доставите апстракте (на српском и енглеском језику, до 250 речи и до 5 кључних речи) најкасније до 14. октобра 2024. године. Обавештење о прихватању пријаве: 21. октобар 2024. године.
Контакт e-mail: modgovornost@gmail.com
Скуп је отворен за истраживаче, госте по позиву и друге заинтересоване учеснике.