
Представљена књига ,,Признање држава у међународном праву” др Павла Килибарде
Представљање књиге ,,Признање држава у међународном праву” (Recognition of States in International Law) аутора др Павла Килибарде, одржано је на Факултету политичких наука Универзитета у Београду.
Према речима аутора, др Павла Килибарде, докторске академске студије представљају прекретницу у његовој каријери. Он је тему свог доктората, а и књиге, окарактерисао као свеприсутну и актуелну, али и да за њега она представља својеврстан повратак домену општег међународног права. ,,Међународно јавно право, које су државе створиле како би регулисале своје односе са другим државама не садржи саму дефиницију државе. Када у праву не можете један концепт јасно да дефинишете, онда њега не можете ни адекватно правно да регулишете”, објаснио је др Килибарда. У самој изради свог рада, др Килибарда наводи да је заузео приступ средњег пута. Наиме, он је објаснио да не негира два основна теоријска приступа, конститутивни и декларативни, већ их афирмише у зависности од самог контекста.
Професорка др Весна Кнежевић-Предић са Факултета политичких наука указала је на сталожено и детаљно анализирање института признања у књизи, као и да је аутор дао себи за право да се не сложи са постојећим догмама и да постави нека нова питања. Она је подвукла да је окршај декларативног и конститутивног приступа у делу заправо фингиран, а не стваран, и као такав представља један искорак. ,,Др Килибарда заузима јединствен методолошки приступ и то тако да целу ствар разматра кроз тријаду акт-објект-ефект. У најбољој традицији системског приступа, он не посматра признање као један сегмент извучен из контекста, већ га доводи у везу са другим важним институтима”, објаснила је професорка Кнежевић-Предић. Она је предочила да се предност самог рада огледа у представљању сложених института на поједностављен начин тако да већина људи разуме. Професорка је истакла и темпоралну импозантност у погледу примера које аутор наводи, а да приликом навођења не сеже далеко у прошлост.
Професор др Милош Хрњаз објаснио је да су норме и ставови међународног права настали у евроцентричном контексту у смислу укључења односно искључења ентитета из међународне заједнице. Он је додао да проблем који настаје код саме примене норми и ставова представља последицу различитих историја и политичких контекста у којима се примењују. ,,Уколико сагледамо данашње докторске тезе видећемо да ауторско дело др Килибарде представља изузетну реткост, да неко напише докторску тезу на овакву тему. У изобиљу литературе, од вас се очекује да дате неки новум у својој докторској тези, Килибарда је то успео избегавањем директног рата између две теорије кроз постављање правих питања”, предочио је професор Хрњаз. Он се осврнуо и на критички приступ самог аутора према митовима који постоје у овој области и то окарактерисао као велику храброст. Професор је оценио рад као опрезно бављење питањем, али без страха да се формирају закључци.
Представљање књиге одржано је у оквиру научне конференције ,,Седамдесет и пет година Женевских конвенција за заштиту оружаних сукоба” организоване поводом обележавања Дана међународног хуманитарног права.
Дан међународног хуманитарног права се у Републици Србији обележава од 2023. године под покровитељством Београдског међународноправног круга.
Научни скуп, који је трајао од 4. до 5. октобра, организовао је Факултет политичких наука Универзитета у Београду, уз подршку Министарстсва науке, технолошког развоја и иновација. Суорганизатор научног скупа био је Београдски међународноправни круг.