Вести

Други дан летње школе „Амерички председнички избори и поп култура“

Тема другог дана летње школе „Амерички председнички избори и поп култура“ била је „Американизација и глобализација“.

Предавање под називом „Музика као инструмент глобалног утицаја САД: од џеза до хип хопа “, одржала је др Радина Вучетић, професорка историје на Филозофском факултету Универзитета у Београду. Она је истакла да је америчка културна дипломатија део дипломатије која се бави успостављањем, развијањем и унапређивањем односа са другим државама кроз културу, уметност и образовање. Додала је да је управо на овај начин Америка добила Хладни рат. „Америка је схватила колико је важно подрити идеолошког непријатеља оличеног у комунизму, али и приближити сопствени начин живота другим деловима света и представити се као земља просперитета и бесконачних могућности“, објаснила је Вучетић. Кроз уметност и високе и популарне културе истицале су се слобода и демократичност као алтернатива агресивним режимима. Вучетић је нагласила да је највећи утицај американизације остварен кроз музику и филм, који су донели нове ритмове, начине понашања и погледе на свет.

О интернету и новим медијима као изазову за америчку медијску доминацију говорио на другом предавању је мр Зоран Ћирјаковић, предавач на Факултету за медије и комуникације, дугогодишњи новинар и спољнополитички коментатор. Он је истакао да иако се у последње време доста говори о опадању америчке моћи, она је у скоро свим економским и политичким сферама доминантан актер. Говорећи о америчком друштву и њиховим медијима, осврнуо се и на рад новинара у Србији. „Америчко друштво је антиелитистичко. Аутори поштују конзументе, не пишу компликоване текстове, избегавају жаргоне. Они производе једноставан и јасан садржај“, казао је Ћирјаковић. Указао је на које начине је америчка доминација подривена и као најважнији од новомедијских изазивача навео милитантне исламисте. Ћирјаковић је предочио да друштвени медији нису ујединитељска сила него оснажују оне који су већ снажни и моћни, те представљају савезнике америчке доминације.

Други дан летње школе завршен је радионицом МА Бранислава Нешовића, докторанда на Централноевропском универзитету у Будимпешти и програмског директора Центра за друштвени дијалог и регионалне иницијативе, на којој је приказан и анализиран филм “Game Change“. Нешовић је са учесницима дискутовао о томе како политичка елита доноси одлуке. Затим су упоређивали изборе у Америци 2008. и 2016. За крај су сумирали шта је најбитније у изборним кампањама, сам изглед кампање или ставови које кандидат износи.

dscn3795 dscn3797 dscn3798 dscn3807 dscn3810 dscn3811 dscn3828_0 dscn3833 dscn3837 dscn3848 dscn3854

Related Posts