Вести

Гостовање представника Савета за штампу

На Факултету политичких наука, у оквиру предмета Медијска етика, одржано је предавање у оквиру заједничког пројекта Европске уније и Савета Европе „Јачање правосудне експертизе о слободи изражавања и медија у Југоисточној Европи“. Говорили су др Јелена Сурчулија Милојевић, доценткиња Факултет политичких наука, Гордана Новаковић, генерална секретарка Савета за штампу, Тамара Скроза, чланица Комисије за жалбе Савета за штампу и Петар Јеремић, члан Комисије за жалбе Савета за штампу.

„После пада комунизма велики број држава се прикључио Савету Европе. Ми смо, као Србија и Црна Гора, постали део Савета 2003. године“, рекла је доц. др Сурчулија Милојевић. Она је додала да су све земље чланице уједно и потписнице Европске конвенције о људским правима (ЕКЉП). Република Србија је ЕКЉП потписала у априлу 2005. „Члан 10 Конвенције подразумева да свако има право на слободу изражавања. То право обухвата слободу мишљења, слободу добијања и саопштавања информација и идеја“, истакла је доц. др Сурчулија Милојевић.

Гордана Новаковић генерална секретарка Савета за штампу указала је на то да су Кодекс новинара Србије усвојили Независно удружења новинара Србије и Удружење новинара Србије 2006. године и да важи за све новинаре државе. „Тачке Кодекса су поред истинитости, новинарске пажње и односа према изворима информисања, и поштовање приватности, поштовање ауторства, коришћење часних средстава и заштита новинара“, казала је генерална секретарка Савета за штампу Новаковић. Она је навела да сваки појединац, организација и институција, који су директно погођени објављеним садржајем могу поднети жалбу Комисији за жалбе Савета за штампу.

Чланови Комисије за жалбе Савета за штаму Тамара Скроза и Петар Јеремић су навели неколико случајева када је било потребно подношење жалбе Комисији за жалбе Савета за штампу. Према њиховим речима проблем је углавном у непроверавању чињеница од стране аутора текста што доводи до неистинитог извештавања.

DSCN0777 DSCN0773 DSCN0770 DSCN0768 DSCN0766 DSCN0762 DSCN0738 DSCN0733

Related Posts