
Одржано предавање проф. др Хајнца Гертнера о војној неутралности Аустрије и Србије у контексту рата у Украјини
Предавање на тему „Ангажована војна неутралност Аустрије и Србије у контексту рата у Украјини – одржива неутралност или не?“, предавачa на Катедри за политичке науке при Универзитету у Бечу и на Подунавском универзитету проф. др Хајнца Гертнера, одржано је на Факултету политичких наука Универзитета у Београду.
Проф. др Хајнц Гертнер говорио је о значају и последицама војне неутралности за коју се опредељују неке државе. Он је навео да је веома важно знати и препознати различите врсте неутралности коју једна држава може имати. „Неутралност је нешто променљиво, она је веома флкесибилна институција која се константно мења. Када се једна држава одлучи за неутралност, она мора бити неутрална у континуитету, односно и у рату и у миру”, саопштио је проф. др Гертнер. Он је објаснио да постоје различити типови поларизације светске политике, као и да се подела света може објаснити на основу два параметра – савезника и идеологије. Проф. др Хајнц Гертнер закључио је да слабије државе у поларизованим односима имају две опције, тзв. ускакање у вагон када се придружују већим силама и неутралност.
Проф. др Хајнц Гертнер предавач је на Катедри за политичке науке при Универзитету у Бечу и на Подунавском универзитету. Био је академски директор Аустријског института за међународне послове. Између осталог, председава Саветодавним одбором за стратегију и безбедност аустријског Бундесвера и Саветодавним одбором Међународног института за мир у Бечу. Проф. др Хајнц Гертнер има више публикација о међународној безбедности, нуклеарној не-пролиферацији и разоружању, као и америчкој спољној политици, геополитици, Ирану и Блиском истоку.