Вести

,

Факултет политичких наука члан новоосноване Мреже за таленте и иновације у медијима

Извор: Фонет

ЗЛАТИБОР – Шест образовних институција и девет независних медија формирало је Мрежу за таленте и иновације у медијима, као први едукативни менторски програм намењен студентима завршних година и младим професионалцима у области медијског пословања и дигиталних иновација у Србији.

 

У основи желимо да попунимо рупу која постоји на тржишту и образовања, али и у људским ресурсима медија, изјавио је ФоНету после конституисања Мреже професор Факултета организационих наука у Београду Ђорђе Кривокапић.

Како је објаснио, немамо програме који се баве развојем менеџера у медијима и зато окупљамо оне факултете који се баве менеџментом, али и факултете новинарства и комуникологије, да бисмо креирали програм који би одговорио на изазов пословног развоја медија.

 

Према речима Кривокапића, пројекат се састоји из две кључне целине, једна је образовање студената у области менеџмента медија, да би у другој фази били интегрисани у медије и кроз пробни рад доприносили њиховом развоју.

Тренутно истражујемо дубинске потребе медија и покушавамо да разумемо шта је оно што ће привући младе да у њима раде, нагласио је Кривокапић.

Истичући да је новинарству и медијима неопходна етика, професорка Филозофског факултета у Нишу Ивана Стојановић Прелевић истиче да и савремени бизнис показује да медији који етично обављују посао боље пролазе на тржишту.

 

Како је најавила, студенти који буду похађали овај програм биће у прилици да се упознају са начином решавања етичких дилема, доношења етичкних одлука и препознавања неетичког садржаја.

То ће их оспособити да форсирају етички начин извештавања или снимања, али и да у тренутку могу да препознају шта није етички и чему не треба прибегавати, објаснила је Ивана Стојановић Прелевић.

Позивајући се на искуствио рада са студентима, ФоНету је рекла да они прво имају гард и питају чему служе етичке вредности када пракса показује нешто друго.

Касније, међутим, на примерима у којима је кршена етика и који су довели до лоших последица, како по саме новинаре и медије, тако и друштво у целини, увиде колико је етичка едукација значајна, истакла је Ивана Стојановић Прелевић.

Према оцени Јоване Трипуновић из Удружења Podcast.rs, Мрежа је окупила заиста изванредне универзитетске професоре из Београда, Ниша и Новог Сада који ће креирати програм за студије иновирања унутар медија.

 

Како је прецизирала, студенти новинарства и медијских предмета, попут комуникологије, али и студенти менаџмента, продукције и организационих наука ће проћи кроз овај програм, а потом стицати праксу у локалним, регионалним и медијима са националном покривеношћу, као и на платформи Подцаст.рс.

Доцент на Факултету политичких наука у Београду Марко Недељковић образлаже да је суштина Програма да новинарима помогне да науче које су то нове медијске форме и како да иновације укључе у рад својих редакција.

Циљ је да им помогнемо у дигиталној трансформацији, која је данас нужност у медијима, али и да развију медијске бизнис моделе и систем монетизације садржаја, која је кључна за одрживост медија, нагласио је Недељковић у изјави ФоНету.

 

Према његовом уверењу, традиционално новинарство младим људима више није довољан мотив да остану у тој професији и зато ће их овај нови програм додатно мотивисати да остану у новинарству и медијима.

Иновације најуспешније испроводе млади људи, наравно уз подршку и искуство старијих колеге, сматра Недељковић, који мисли да је за редакције добитна комбинација спој искуства и младих.

Едукативни програм Мреже за таленте и иновације одвијаће се кроз четири радна догађаја у три различита града на шест факултета, као и путем онлајн сесија.

Учешће на програму је бесплатно и подразумева обавезне доласке. Програм траје од октобра 2024. до фебруара 2025. године и обухвата едукативни део, менторски рад и тимско решавање пословног изазова.

Сви полазници ће добити сертификат о успешно завршеном програму, а најбољи полазници ће добити и прилику за плаћени пробни рад у медијима.

Пријаве су преко портала https://talenti.medijiinovacije.rs отворене за студенте завршних година свих универзитета, факултета и нивоа студија, као и за младе професионалце који су тек започели своје каријере у медијској индустрији.

Заинтересовани треба да попуне пријавни формулар, приложе CV и напишу мотивационо писмо у којем ће објаснити зашто желе да учествују.

Програм је отворен за 18 до 30 студената који ће бити одабрани на основу квалитета пријава и интервјуа.

Рок за пријаву је 23. август 2024. године.

Related Posts