Вести

Посета студената и професора мастер студија САД Факултета политичких наука Универзитета у Београду Универзитету Клемсон и Вашингтону

Делегација студената и професора мастер студија САД Факултета политичких наука Универзитета у Београду (генерација 2023/2024) на челу са деканом Факултета, проф. др Драганом Р. Симићем, посетила је у Универзитет Клемсон и Вашингтон, од 3. до 16. септембра 2024. године. Посета је реализована као део пројекта “Strategic Partnership with Serbia: US Politics and International Affairs“ који заједно спроводе Универзитет Клемсон из Јужне Каролине и Центар за студије Сједињених Америчких Држава Факултета политичких наука Универзитета у Београду, уз подршку Стејт департмента и Амбасаде Сједињених Америчких Држава у Републици Србији.

Домаћин нашој делегацији биo је Џеф Пик (Jeffrey Peake), професор Департмана за политичке науке Универзитета Клемсон из Јужне Каролине.

Поред декана, професора Симића, чланови делегације били су доц. др Стеван Недељковић доц. др Милан Крстић, доц. др Марко Дашић, сарадник мр Драган Живојиновић, као и студенткиње и студенти програма мастер студија САД (генерација 2023/2024) Ана Козомара, Јелена Стојићевић, Миа Матић, Ђорђе Милић и Марко Јолџић.

Сама посета је била подељена на два дела: посету Универзитету Клемсон која је трајала 4 дана и деветодневни обилазак престонице Сједињених Америчких Држава, Вашингтона.

Боравак на Универзитету Клемсон започео је присуством предавању професора Адама Вербера (Adam Warber) на предмету „Америчко председништво“. Професор Вербер је дао историјски преглед развоја институције председника, уз пуно примера из праксе, а посебно оних који се односе на положај и улогу председника у америчком уставу. Одмах после тога делегација се упутила на предавање професорке Лоре Олсон (Laura Olson), која је у надахнутом излагању говорила о односу религије и глобалне политике. После ручка у студентском ресторану и лагане шетње по прелепом кампусу, група се припремала за поподневну трибину о последицама америчких председничких избора 2024. године по Европу, Западни Балкан и Републику Србију на којој је говорио професорски део наше делегације на челу са деканом, проф. др Драганом Р. Симићем. Трибина, коју су заједно организовали Департман за политичке науке Универзитета Клемсон, професор Пик и “Clemson Balkans Foundation“ била је одлично посећена, уз многобројна питања заинтересоване публике. Велики допринос у организацији трибине дала је Моли Сатон (Molly Sutton) која као Фулбрајтов стипендиста борави у Ужицу где предаје енглески језик. Тај ”дуги” први дан боравка, завршен је вечером коју је за чланове делегације приредио др Вилијам ”Бил” Меккој (William McCoy), директор Ратланд Института за етику Универзитета Клемсон (Rutland Institute for Ethics). Професор Меккој је у децембру прошле године, као део ”Fulbright Specialist” програма, провео две недеље на нашем Факултету где је одржао сјајан курс о етици у високом образовању. Била је то прилика да се евоцирају успомене на те лепе дане и разговара о наставку и продубљењу успешне сарадње.

Други дан боравка на Универзитету Клемсон  започео је дружењем са професором Меккојем. Тема разговора била је претходне вечери одржана трибина о америчким председничким изборима 2024. године, улога етике у америчкој политици, као и планови за његов поновни долазак на наш Факултет у мају 2025. године. Након тога, делегација је присуствовала предавању на предмету “Solving World Problems” који на Универзитету Клемсон изводи професорка Зејнеп Тајдаш (Zeynep Taydas Onur). Професорка Тајдаш је говорила о глобалним изазовима са којима се суочава човечанство данас и о начинима на који се можемо изборити са њима. Треће предавање тог дана било је предавање нашег домаћина, професора Џефа Пика на предмету ,,Спољна политика Сједињених Америчких Држава”. У надахнутом и енергичном предавању професор Пик успео је да заинтересује америчке и наше студенте за место и улогу председника у америчкој спољној и безбедносној политици. После одличног ручка у студентском ресторану, делегација је поподне провела обилазећи кампус и припремајући се за вечеру добродошлице коју је, као и сваке године, са својом супругом Лори, приредио професор Џеф Пик. Поред чланица и чланова наше делегације, били су присутни и студенткиње и студенти са Универзитета Клемсон који су, током различитих година боравили у нашој земљи као део програма „Лето на Балкану“ (Summer in the Balkans) или „Пролећни семестар у Београду“ (Clemson University Study Abroad: Spring semester in Belgrade), као и група професора са Клемсона који тесно сарађују са нама и подржавају ове програме. Атмосфера је била емотивна и дирљива, причало се о Београду и Србији као о лепшем делу живота наших америчких колега и пријатеља.

Трећи дан боравка чланови делегације су започели на спортским теренима Универзитета и језеру Хартвел где се у друштву наших домаћина, у типичној америчкој атмосфери, провело дивно преподне. Након тога, уследио је обилазак Форт Хила (Fort Hill), куће најмоћнијег политичара са Југа у првој половини 19. века, Џона Калхуна, у којој је касније живео и Томас Грин Клемсон (Thomas Green Clemson), Калхунов зет и човек по коме је Универзитет Клемсон и добио име. Поподневни део програма био је посвећен обележавању педесет година од оснивања Департмана за политичке науке Универзитета Клемсон. Као специјални гости овог важног догађаја, чланице и чланови наше делегације уживали су пажњу и добродошлицу наших америчких домаћина и пријатеља на челу са професорoм Џоом Јуром (Joe Ura), шефом Депaртмана. Посебно емотивни и лепи током свих тих клемсоновских дана, били су дружења и разговори са човеком који је најзаслужнији за успостављање сарадње наше две институције, професором Владимиром Матићем. Професор Матић је неко чија се реч на Клемсону слуша и уважава, и који ужива неподељено поштовање како својих бивших студената, тако и својих колегиница и колега.

После присуства на обележавању пет деценија од оснивања Департмана за политичке науке, делегација се упутила ка граду Гринвил (Greenville), удаљеном око 45 минута вожње од Клемсона, одакле ће, са оближњег аеродрома Гринвил-Спартанбург, сутрадан полетети ка аеродрому Роналд Реган и престоници Сједињених Америчких Држава, Вашингтону. Остатак дана проведен је у околини хотела, Јунион маркета (Union market) и метро станице НОМА Галадe (NoMa Gallaudet).

Шестог дана посете, који је падао у недељу, на програму је био Музеј афроамеричке историје и шетња Националним молом, уз неизбежне фотографије Линколн меморијала, обелиска и зграде Конгреса.

Понедељак, седми дан посете, очекивао се с нестрпљењем. Неки логистички изазови успешно су савладани и делегација се упутила ка једном од најважнијих места у америчкој историји, Гетисбургу. Професору Пику у Вашингтону се, поводом тога, придружио још један професор са Клемсона, Брендон Тарнер (Brandon Turner) који је дао немерљив допринос у организацији овог дела посете. Његово сјајно познавање америчких политичких идеја и историје, као и самог бојног поља, допринело је да осетимо као да смо били ту, док се та одлучујућа битка Америчког грађанског рата водила у овом малом месту у Пенсилванији, а да председник Линколн говори управо нама у свом чувеном обраћању из новембра 1863. године.

Први радни дан у Вашингтону, и уједно осми дан посете био је резервисан за Стејт департмент и разговор са директорком Одељења за Југоисточну Европу, Колин Хајланд (Collen Hayland) и шефом “српског” деска, Џоом Фербином (Joe Farbeann). На састанку је било речи о односима Србије и Сједињених Америчких Држава, посебно у светлу активности на успостављању стратешког дијалога између наше две земље. Састанку је присуствовао и Остин Шлитер (Austin Schlueter), још један алумниста програма Клемсон Универзитета на нашем Факултету, који је у Београду провео пролећни семестар 2018. године а сада ради у Одељењу за санкције Стејт департмента. Након тога, група је била на кафи и разговору добродошлице са донедавним аташеом за културу у Амбасади Сједињених Америчких Држава у Србији, Холи Зардус (Holly Zardus).

Девети дан студијског путовања почео је посетом професорског дела делегације Белој кући и упознавањем са историјом и занимљивостима седишта најмоћније установе америчког политичког система, председника Сједињених Америчких Држава. Друга активност тог дана била је посета једном од најугледнијих америчких ”тинк тенкова”, Вилсон центру. У разговору са нашим домаћинима било је речи о тренутној америчкој политици према Европи, Западном Балкану и Републици Србији посебно у контексту предстојећих избора у Сједињеним Државама. У разговору са стране Вилсон Центра, између осталог учествовали су Робин Квинвил (Robin S. Quinville), директорка њиховог глобалног програма за Европу, амбасадор Филип Рикер (Philip T. Reeker), некадашњи вршилац дужности помоћника америчког државног секретара за Европу и Евроазију, који је годинама био ангажован као дипломата у нашем региону, гостујући истраживач и професор на Виџинија Тек Универзитету (Virginia Tech) Димитрис Царухас (Dimitris Tsarouhas), као и Џејсон Мојер (Jason Moyer), сарадник у центру. Након тога, уследила је посета Универзитету Џорџ Вашингтон који се налази у непосредној близини Стејт департмента и састанак са некадашњом Фулбрајтовом стипендистикињом на нашем Факултету, професорком Џенет Стил (Janet Steele). Професорка Стил одржала је предавање о односима Југославије и Индонезије у време Хладног рата (што је област  њеног тренутног научног интересовања) и најавила свој долазак на наш факултет у децембру где би држала предавања на кратком курсу ,,Историја, теорија и пракса америчког новинарства”. Након тога, чланице и чланови делегације упутили су се ка још једној врхунској институцији америчког високог образовања, Школи за напредне међународне студије (School of Advanced International Studies, SAIS) Универзитета Џонс Хопкинс (Johns Hopkins University). У новој згради Школе, која се налази у непосредној близини Беле куће у Пенсилванија авенији, делегацију је примио декан и некадашњи дипломата највишег ранга, Џејмс Стајнберг (James Steinberg). Декан Стајнберг је својевремено, у априлу 2010. године, био гост Центра за студије Сједињених Америчких Држава, као заменик државног секретара у време прве администрације председника Барака Обаме и била је ово прилика да се подсетимо тог гостовања, али и да се разговара о главним питањима америчке спољне и безбедносне политике, како кроз историју, тако и данас.

Десетог дана боравка у Сједињеним Америчким Државама наша делегација се запутила ка Амбасади Републике Србије у Вашингтону. У дужем, пријатном и корисном разговору са отправником послова, амбасадором Владимиром Марићем, разговарало се о односима између наше две земље, стратешком дијалогу и стратешком партнерству, а истакнут је и значај који овакве посете и сарадња српских и америчких универзитета имају у побољшању укупних односа. Поред амбасадора Марића и чланова наше делегације, разговору су присуствовале и дипломате у амбасади Јована Недић, Вељко Пиљак, Иван Ковачевић и Милош Стевановић, од којих су већина некадашњи студенти нашег Факултета. Посета водећим америчким универзитетима настављена је разговором који су чланови наше делегације имали на Универзитету Џорџтаун (Georgetown University). Чланице и чланови наше делегације имали су прилику да разговарају са студенткињама и студентима ове елитне установе, а наши домаћини са стране професора били су Мајкл Дејвид-Фикс (Michael David-Fox) и Кетлин Смит (Kathleen Smith), директор и помоћница директора Центра за евроазијске, руске и источноевропске студије (The Center for Eurasian, Russian and East European Studies, CERES) на Волш Школи службе спољних послова (Walsh School of Foreign Service) Универзитета Џорџтаун. Дан je завршен дружењем које су заједно организовали професор Џеф Пик и „Clemson Balkans Foundation“ у Вашингтону. Међу окупљенима су, поред чланова наше делегације, били и студенти који су похађали неки од Клемсон програма на нашем Факултету, као и угледни алумнисти Клемсон Универзитета који живе и раде у Вашингтону.

Једанаести дан боравка у Сједињеним Америчким Државама започет је посетом делегације Конгресу Сједињених Америчких Држава и сусретом са кључним стаферима члана Представничког дома Сједињених Америчких Држава испред савезне државе Јужне Каролине, Џоа Вилсона (Joe Wilson), који је и члан српског кокуса у америчком Конгресу. Стафери су упознали делегацију са начином функционисања канцеларије и са описом свог посла а уприличено је и разгледање зграде Конгреса уз посету главној сали  где се одржавају седнице и где председници Сједињених Држава, између осталог, држе своје Говоре о стању нације. Након тога, делегација је имала више него занимљиву посету канцеларији сенатора из Јужне Каролине, Тима Скота (Tim Scott), у којој смо имали одличан разговор с његовом саветницом за националну безбедност Кејт Хантер (Kate Hunter), која је у мају 2012. године као део програма ,,Лето на Балкану” Универзитета Клемсон боравила на нашем факултету, и Слоаном Шелбурном (Sloan Shelbourne), његовим правним саветником. Захваљујући ”Клемсон везама”, чланице и чланови наше делегације су тог дана имали привилегију да посете и Врховни суд Сједињених Америчких Држава (Supreme Court of the United States) и да поред разгледања и упознавања с радом и начином функционисања ове важне установе америчког политичког система, чак убаце неколико лопти у кош на њиховом занимљивом кошаркашком терену. На крају али не мање значајно, уследила је посета Светској банци (World Bank) и разговор са двојицом наших веома успешних људи који раде у овој важној међународној финансијској институцији, Марком Грујичићем и Лазаром Миливојевићем.

Дванаести дан посете је у потпуности био посвећен упознавању са културним садржајима Вашингтона, тако да су чланице и чланови делегације имали прилику да виде један од најпопуларнијих америчких музеја,”Smithsonian National air and Space Museum”.

У раним поподневним сатима, тринаестог дана боравка, делегација се упутила на аеродром Далс и летом преко Амстердама вратила се за Београд.

Успеху ове посете, поред професора Пика, Тарнера и Матића, велики допринос дали су и Филип Бикман (Philip Beekman), саветник за медије, културу и образовање у Амбасади Сједињених Америчких Држава у Републици Србији, као и госпођа Вукица Станковић, специјалиста за јавно ангажовање у тој амбасади. Вредну помоћ пружиле су и Дуња Аранђеловић студенткиња докторских студија на Универзитету Клемсон и бивша студенткиња ФПН-а, Нина Зиндовић, наша некадашња студенткиња на основним и мастер студијама, а сада студенткиња докторских студија на нашем Факултету која већ годинама живи и ради у Вашингтону, Кери Бороуклоу (Kerry Barrowclough), некадашња студенткиња Клемсона која сада ради у Врховном суду САД,  већ поменута Моли Сатон, као и многобројне студенткиње и студенти Универзитета Клемсон који су имали прилику да посете наше крајеве и наш град, у последњих 18 година, колико иначе сјајна сарадња наше две институције траје. У организацији посете и пријема у Амбасади Републике Србије у Вашингтону несебичну помоћ пружио је отправник послова и такође наш бивши студент мастер студија САД, амбасадор Владимир Марић, али и целокупно особље. За посету Светској банци огромну захвалност дугујемо Марку Грујичићу и Лазару Миливојевићу. У посети Конгресу немерљиву помоћ пружила је алумнисткиња Клемсон универзитета и дугогодишња стаферка у Конгресу, Клит  Бојкин (Celeste De Laine “Clete” Boykin). Такође, важан допринос успеху целе посете дале су и две водеће личности Клемсон Балкан фондације у Вашингтону, Елизабет Армстронг Бојлен (Elyzabeth Armstrong Boylan) и Ален Мартин (Allen Martin). Свима им захваљујемо!

Посета је реализована као део пројекта “Strategic Partnership with Serbia: US Politics and International Affairs“, који заједно реализују Универзитет Клемсон из Јужне Каролине и Центар за студије Сједињених Америчких Држава Факултета политичких наука Универзитета у Београду, уз подршку Стејт департмента и Амбасаде Сједињених Америчких Држава у Републици Србији.

Related Posts