Четврти дан VI Школе америчких студија
Прво предавање четвртог дана VI Школе америчких студија на тему „Пут до 5. новембра: како се бира председник Сједињених Америчких Држава“ одржао је доц. др Марко Дашић из Центра за студије Сједињених Америчких Држава Факултета политичких наука Универзитета у Београду. Он је полазницима појаснио глобални, амерички и унутарпартијски контекст у ком се одржавају председнички избори у овој држави. „У америчким изборима учествују сви становници овог света као посматрачи, аналитичари, заинтересована јавност и као навијачи. Најважнији бирачи за председничке кандидате су они неопредељени, за чију наклоност се боре и Доналд Трамп и Камала Херис“, оценио је доц. др Дашић. Он је извршио упоредну анализу личности председничких кандидата и њихових ставова о важним темама у кампањи. Доцент Дашић указао је и на резултате истраживања који показују исцрпљеност грађана Сједињених Америчких Држава и њихово изражено незадовољство.
Друго предавање на тему „Теодор Рузвелт: први модерни председник Америке“ одржала је проф. др Радина Вучетић, управница Центра за америчке студије Филозофског факултета Универзитета у Београду. Она је полазницима представила рани живот америчког председника и почетке његове политичке каријере. „Теодор Рузвелт је до данашњег дана најмлађи председник Америке који је ушао у Белу кућу када је имао 42 године. Он је потпуно трансформисао улогу председника ове државе, пажљиво је градио имиџ председника и био је пионир односа са јавношћу“, рекла је проф. др Вучетић. Она је предочила да су вођене Рузвелтом, Сједињене Америчке Државе постале активан играч у међународним односима и да је он редефинисао значај спољне политике. Проф. др Вучетић је поентирала да је председник Рузвелт познат и под другим именом „господин империјализам“, зато што је за време своје администрације успео да обезбеди премоћ Сједињених Америчких Држава у западној хемисфери.
Последње предавање четвртог дана VI Школе америчких студија на тему „Шта (нам) данас значи Џон Ф. Кенеди“ одржала је проф. др Симона Чупић из Центра за америчке студије Филозофског факултета Универзитета у Београду. Она је полазницима Школе објаснила на који начин је функционисала спољна политика, јавна дипломатија и различити симболички дипломатски потези у епохи у којој је Кенеди био на позицији председника Сједињених Америчких Држава. „Оно што је обележило и Кенедијеву председничку кампању и његов мандат био је однос према новим медијима, и та заоставштина његовог политичког мишљења данас је основни модел успешне политичке кампање у Сједињеним Америчким Државама. Он је био први кандидат који је схватио потенцијал телевизије и користио га на посебан начин, због чега је и данас познат као први телевизијски председник“, нагласила је проф. др Чупић. Она је упоредила и садашње јавне наступе и однос председничких кандидата према медијима током изборних кампања. Профeсорка Чупић је закључила да председнички кандидат Доналд Трамп има перцепцију јавне улоге популарне културе и нових медија најсличнију оној коју је имао Џон Ф. Кенеди.
VI Школа америчких студија трајаће од 27. септембра до 2. октобра.
Школу је подржала Амбасада Сједињених Америчких Држава у Републици Србији у оквиру пројекта „Центар за студије Сједињених Америчких Држава Факултета политичких наука – Првих двадесет година“ који спроводи Центар за студије Сједињених Америчких Држава на Факултету политичких наука Универзитета у Београду, а финансира Одељење за медије, културу и образовање Амбасаде Америчких Држава у Републици Србији.