Вести

Свечано отворена међународна конференција „Центар за студије Сједињених Америчких Држава – првих 20 година“

Mеђународна конференција „Центар за студије Сједињених Америчких Држава – првих 20 година“, поводом обележавања двадесет година постојања Центра за студије Сједињених Америчких Држава Факултета политичких наука, свечано је отворена на Факултету политичких наука Универзитета у Београду.

Конференцију су отворили оснивач и директор Центра за студије Сједињених Америчких Држава Факултета политичких наука проф. др Драган Р. Симић, министар спољних послова Републике Србије г. Марко Ђурић и амбасадор Сједињених Америчких Држава у Републици Србији, Његова Екселенција г. Кристофер Хил.

Уводну реч имао је проф. др Симић, који је пожелео добродошлицу присутнима у име Центра за студије Сједињених Америчких Држава. Он је објаснио да је идеја за стварање Центра настала током његовог боравка на Универзитету Јужне Каролине у оквиру Фулбрајтовог програма о спољној и безбедносној политици Сједињених Америчких Држава 2003. године. „Осећао сам да би младим људима у Србији требало да се приближи знање о водећој земљи света, како бисмо афирмисали добре односе и пријатељство између наша два народа и државе. Важно је истаћи да су, поред политичке, економске и војне сарадње овенчане са два ратна савеза, велики значај у односу две државе имале култура, наука и образовање“, истакао је проф. др Симић.

Министар спољних послова г. Марко Ђурић нагласио је да двадесету годишњицу постојања Центра за студије Сједињених Америчких Држава схвата веома лично. Он је појаснио да је његов деда Најдан Пашић, један од оснивача Факултета политичких наука, био стипендиста Фулбрајтовог програма, установљеног од стране владе Сједињених Америчких Држава са циљем да допринесе сарадњи између САД и других нација. „Сећам се да је говорио како је за његову професионалну каријеру од кључног значаја било учешће у образовној размени између тадашње Југославије и Сједињених Америчких Држава. Сигуран сам да би сви оснивачи овог факултета били веома поносни на сва постигнућа Центра за студије Сједињених Америчких Држава у протекле две деценије“, казао је министар Ђурић.

Амбасадор Сједињених Америчких Држава у Републици Србији Њ.Е. г. Кристофер Хил истакао је да је Америчка амбасада поносна на однос који има са Центром за студије Сједињених Америчких Држава на Факултету политичких наука. Он је указао да Сједињене Америчке Државе имају огромно поштовање према количини знања и обиму посла који се обавља на српским универзитетима. „Живимо у ери у којој постоји много информација, али мало знања, а још мање мудрости. Задатак је свих нас да покушамо да спојимо информације, знање и мудрост и направимо од тога нешто што ће нас водити у будућности“, подвукао је амбасадор г. Хил.

Пре конференције, управа Факултета политичких наука Универзитета у Београду, на челу са в.д. деканом Факултета политичких наука проф. др Драком Надићем, угостила је министра спољних послова г. Марка Ђурића и амбасадора Сједињених Америчких Држава Њ.Е. г. Кристофера Хила у деканату Факултета.

Након свечаног отварања, уследио је панел на тему „Српско-америчка академска сарадња“, на којем су говорили проф. др Џефри Пик са Клемсон универзитета у Јужној Каролини и проф. др Анђела Брајтлингер са Универзитета Охајо Стејт.

Проф. др Џефри Пик захвалио се особљу и људима у Америчкој амбасади у Србији, као и  студентима који чине велики део партнерства два факултета. Он је навео да је сарадња почела 2006. године, када је професор Владимир Матић, некадашњи југословенски и српски дипломата, довео десет америчких студената и наставника у Београд, где су започели четворонедељни обилазак региона. „Новија историја и актуелна политика у региону су невероватно интересантни студентима политичких наука, па чак и студенти који нису на смеру политичких наука добијају много од овог програма, јер је толико културно и историјски богат. Факултет политичких наука је урадио огроман посао у подучавању студената на веома академски и објективан начин, што је заиста важно за америчке студенте који дођу овде како би учили о политичким дешавањима у региону“, истакао је проф. др Пик. Он је навео да студенти Универзитета Клемсон од 2016. године имају шансу да проведу летњи семестар на Факултету политичких наука Универзитета у Београду, као и да је овај програм до сада похађало укупно 63 студента овог факултета. Проф. др Пик је нагласио да је ово једини академски програм неког америчког универзитета у трајању од једног семестра у Београду.

Проф. др Анђела Брајтлингер истакла је да је Универзитет Охајо Стејт 2019. добио прилику да сарађује са Центром за студије Сједињених Америчких Држава Факултета политичких наука. Она је нагласила да је програм под називом ,,Српски просветни савез” (Serbian Educational Alliance) изграђен као академско партнерство усмерено на истраживање и научну размену са циљем јачања постојећих веза између Охаја и Србије. Проф. др Брајтлингер објаснила је да циљеви програма укључују: истраживачке сарадње, размену педагошких пракси и стварања академских веза и културну размену, приступ ресурсима и индивидуалне прилике за истраживање. Она је посебно указала на важност културне размене, у којој су учествовали наставници из обе земље приликом посета појединим иституцијама, али и током неформалних разговора. Она је истакла да су наставници и студенти имали прилику да размене различите идеје и перспективе кроз интерперсоналне везе. Професорка Брајтлингер је подвукла да је у оквиру овог програма Универзитет Охајо Стејт уручио Факултету политичких наука преко 30 научних књига и на десетине истраживачких публикација.

На крају првог дана конференције свечано је приређена додела сертификата „Летњи институт за студије САД 2024“. Студентима су сертификате доделили оснивач и директор Центра за студије САД проф. др Драган Р. Симић, саветник за медије, културу и образовање Амбасаде Сједињених Америчких Држава у Републици Србији г. Филип Бикман, проф. др Џефри Пик са Универзитета Клемсон, Јужна Каролина и секретар Центра за студије САД мр Драган Живојиновић.

Међународна конференција траје од 4. до 5. октобра, а организатор конференције је Центар за студије Сједињених Америчких Држава Факултета политичких нука Универзитета у Београду. Покровитељ конференције је Aмбасада Сједињених Америчких Држава у Београду.

    

   

Related Posts