
XI Регионална школа политичке филозофије др Зоран Ђинђић
Фондација др Зоран Ђинђић у сарадњи са Факултетом политичких наука организује XI Регионалну школу политичке филозофије др Зоран Ђинђић. Школа ће се ове године бавити темом „Политика и насиље“ и одржаће се у Београду од уторка, 12. новембра до суботе, 16. новембра 2024. године.
Политика и насиље дубоко се прожимају и преплићу у различитим друштвеним и историјским контекстима. У години када су се распламсали ратни сукоби широм света, питање односа политике и насиља је поново у првом плану. Велики број цивилних жртава, стотине хиљада расељених људи и готово у потпуности уништена инфраструктура на појединим територијама, не наилазе на конзистентан и кохерентан одговор најмоћнијих међународних актера.
Но, насиље се не везује искључиво за ратове и примену физичке силе, већ може имати различите форме. Док поједини аутори тврде да држава има монопол над легитимном употребом силе, други сматрају да је сама држава нелегитимна и да је извор насиља. Такође, насиље које долази са позиција моћи је другачије од насиља најугроженијих. Насиље може имати структурални карактер, па је потребно укључити и родну, економску и друштвену перспективу.
Овогодишња Регионална школа политичке филозофије др Зоран Ђинђић покушаће да одговори на неколико важних питања. Какав је однос државе, поретка и насиља? Шта је узрок глобалних сукоба и како до мира? Да ли карактер конкретног режима у одређеној држави (демократски, хибридни или ауторитарни) утиче на степен употребе насиља према политичким неистомишљеницима, те да ли групе које нису на позицијама моћи имају легитимно право на коришћење насиља? Шта данас представља мировни покрет и које су ненасилне методе политичке борбе?
Циљ овогодишњег програма је да пружи полазницима дубинско разумевање сложених односа између политичке моћи, насиља и друштвених односа. Програм истражује историјске, политиколошке и филозофске перспективе на тему насиља у политици, као и савремене примере који илуструју како се насиље користи као средство за постизање политичких циљева, али и како се може контролисати и спречити.
Право учешћа у Регионалној школи политичке филозофије др Зоран Ђинђић имају студенти основних (друга, трећа и четврта година студија) и мастер студија из Србије, Хрватске, Босне и Херцеговине и Црне Горе. Предност приликом селекције имаће млади који су друштвено ангажовани кроз рад на универзитету, институтима, у невладином сектору или кроз политички активизам. У оквиру школе биће организована предавања, радионице и студијске посете. Радни језик школе је БХС.
Трошкови превоза и смештаја за учеснике који нису из Београда биће у потпуности покривени.
Пријава за учешће обухвата:
- CV
- мотивационо писмо од минимум једне А4 стране
Документацију је неопходно послати до понедељка, 28. октобра 2024. године до 17 часова на мејл адресу office@fondacija-djindjic.org
За сва додатна питања телефон за контакт је +381606578661.