
Одржана трибина ,,Амерички председнички избори 2024. године”
Трибина на тему ,,Амерички председнички избори 2024. године”, на којој су говорили доц. др Стеван Недељковић, доц. др Милан Крстић и мр Драган Живојиновић са Факултета политичких наука Универзитета у Београду, одржана је у Малој сали Коларчеве задужбине.
Доцент др Стеван Недељковић осврнуо се на утицај демографских промена, наводећи да се Републиканска партија припремила за нове демографске изазове. Он је напоменуо да су се демократе ове године суочиле са смањеном подршком међу традиционалним гласачима, као и променама у хиспано заједници која се све више окреће Трампу. ,,Републиканци су ангажовали најбоље стручњаке и пронашли стратегије да побољшају позицију. Доналд Трамп је и поред негативних трендова успео да мобилизује високу излазност беле популације”, истакао је др Недељковић. Он је рекао да су идентитетска питања и прагматични економски разлози кључни за овакав развој. Недељковић је поручио да је Трампова кампања на друштвеним мрежама додатно допринела овој подршци.
О снажном утицају економских фактора на резултате ових избора говорио је доцент др Милан Крстић. ,,Главни разлог за перцепцију да је Трамп бољи за економију јесте инфлација која је кумулативно расла током Бајденовог мандата. То је Камалу Харис, као наследницу Џозефа Бајдена, озбиљно коштало победе на изборима”, нагласио је др Крстић. Он је додао да су питања попут имиграције и права на абортус била пресудна, јер су бирачи желели јасну политику граница, док су истовремено подржали легализацију абортуса. Крстић је закључио да сложени ставови показују колико су бирачи прагматични у избору кандидата и да ће управо економска и социјална питања обликовати будућу политичку динамику.
Мр Драган Живојиновић истакао је да су овогодишњи избори у САД били неочекивани по многим питањима, при чему су резултати показали ограничења анкета које нису предвиделе Трампову предност. Он је напоменуо да је Трампов успех делом заснован на подршци специфичних бирача који избегавају телефонске анкете и често не желе да признају за кога гласају. „Доналд Трамп је вероватно најсрећнији човек на свету, јер је успео да освоји други мандат. Пораз на изборима одржаним 2020. године за њега није био само политички, већ и личан”, оценио је мр Живојиновић. Он је изјавио да су бројке у истраживањима важне, али да инстинктивна предност кандидата може играти пресудну улогу. Живојиновић је објаснио да је Трампу предност дала његова веза са бирачима, док су демократе овог пута заказале у мотивацији својих присталица.
Модератор трибине био је доц. др Марко Дашић са Факултета политичких наука Универзитета у Београду.
Трибина је одржана као део пројекта ,,Центар за студије Сједињених Америчких Држава Факултета политичких наука – Првих двадесет година” који спроводи Центар за студије Сједињених Америчких Држава Факултета политичких наука Универзитета у Београду, а финансира Одељење за медије, културу и образовање Амбасаде Сједињених Америчких Држава у Републици Србији.