Вести

Одржана симулација рада америчког Сената

Симулација рада америчког Сената, у оквиру пројекта Београдски модел америчког Сената, одржана је четврти пут на Факултету политичких наука Универзитета у Београду, у суботу и недељу, 16. и 17.  новембра 2024. године.

Тема овогодишње симулације била је легислативни процес у америчком Сенату.  Сенатори су, овог пута, поред традиционалне поделе у комитете, били подељени и у неформалне радне групе односно кокусе: кокус за дијаспору, кокус за иновације и предузетништво, кокус за заштиту животне средине, кокус за сајбер безбедност, кокус за права ветерана и кокус за културу.

Првог дана симулације сенаторима се обратио мајор и заменик шефа Канцеларије за одбрамбену сарадњу Амбасаде САД у Београду, г. Маршал Б. Карпентер. Он је истакао да су догађаји попут овог драгоцени за младе људе који желе да разумеју сложеност политичких процеса. Мајор је поручио да Београдски модел америчког Сената пружа прилику учесницима да се нађу у улози законодавца, као и да се припреме за будуће лидерске изазове. „Симулације попут ове доприносе развијању лидерства и способности да се људи различитих ставова окупе око заједничког циља. У животу није довољно само да заговарамо своје идеје – кључ је у повезивању људи и остваривању заједничког језика зарад нових идеја“, објаснио је Карпентер.

Другог дана Симулације, учесници су у комитетима разматрали и изгласавали предлоге закона, а затим су на пленарној седници водили расправу и гласали о предложеним законима.
Похвале за изузетне дебатне способности освојили су студенти Емилија Жигић, Златан Васовић, Кристина Јевремовић и Дамир Хасановић. За најбоље учеснике симулације проглашени су Катарина Бековић, Алекса Ковачевић и Мијат Караманчић.
Симулацију су организовали студенти Факултета политичких наука у сарадњи са Центром за студије Сједињених Америчких Држава Факултета политичких наука Универзитета у Београду, а пројекат је финансиран кроз FLEX Alumni Grants, који подржава Биро за образовне и културне послове Стејт департмента Сједињених Америчких Држава (ECA) и спроводи Амерички савет за међународно образовање.
   

Related Posts