Вести

Саопштење за јавност

Наставно-научно веће Универзитета у Београду-Факултета политичких наука протестује поводом предлога измена Закона о високом образовању који предвиђа дозволу рада страним установама високог образовања без акредитације и са државним субвенцијама. Прихватање таквих решења, о којима није било стручне и јавне расправе, озбиљно би угрозило рад домаћих високошколских установа.

Предлог измена Закона о високом образовању предвиђа да стране високошколске установе стичу дозволу за рад на основу споразума са релевантним министарством без акредитације и обезбеђења основних услова за наставу. Такво решење непосредно доводи у питање квалитет програма који би се изводио у подружницама страних установа високог образовања у нашој земљи, јер омогућава наставу без испуњења услова предвиђених правилима Националног тела за акредитацију. Тако би се и обесправили домаћи универзитети који редовно испуњавају одговарајуће норме квалитета предвиђене акредитационим поступком.

Предлог измена Закона о високом образовању предвиђа подршку страним установама високог образовања из буџета Републике Србије, у облику школарина за домаће студенте и покривања других трошкова њиховог студирања, чиме би се домаће установе додатно ставиле у подређен положај. Наиме, државни универзитети већ раде у неповољним околностима услед чињенице да Република Србија не испуњава своје обавезе њиховог потпуног финансирања као ни финансирања студената на свим нивоима студија.

Мада је Влада повукла овај предлог измена Закона о високом образовању, образложење које истиче, наводне притиске и уцене руководства универзитета, указује да није реч о прихватању разложних објашњења и критика, већ о повлачењу услед притиска јавности и академских радника. Поучени искуством из неких претходних случајева деловања Владе, мислимо да је скоро извесно само реч о тактичком одлагању одговарајућих измена Закона о високом образовању. Наставно-научно веће УБ-ФПН зато позива друге факултете Универзитета у Београду, као и целу домаћу академску заједницу, на сарадњу да би спречили потенцијално враћање предлога измена Закона о високом образовању у истом или сличном облику у наредном раздобљу.

Поред тога, Наставно-научно веће Универзитета у Београду-Факултета политичких наука је забринуто најавом новог система исплате и финансијског пословања универзитета СПИРИ. Као што је познато овај систем исплате и финансијског пословања се већ примењује на нивоу средњег школства у Србији, међутим, околности на факултетима универзитета у Србији су значајно различите. Не постоји, наиме, подударност у начину функционисања ова два нивоа школства. По ономе што до сада знамо, постоји реална опасност довођења у питање законом гарантоване аутономије универзитета.

Наставно-научно веће Универзитета у Београду-Факултета политичких наука

Related Posts