
Шести дан Друге школе америчких студија
Прво предавање шестог дана Друге школе америчких студија одржао је др Милан Крстић из Центра за студије Сједињених Америчких Држава Факултета политичких наука Универзитета у Београду и један од уредник веб портала americki-izbori.rs на тему „Српско – амерички односи током 1990-их“. „На овом предавању ћу хронолошки, без много теоријског приступа, објаснити зашто је важно да разумемо однос Србије и САД-а током деведесетих година и каква је била улога Америке у распаду Југославије“, рекао је Крстић. Он је овај период поделио на четири фазе, фазу неразумевања и пропуштене прилике (1989 – 1992), фазу пада у односима (1992 – 1995), затим фазу привремене нормализације (1996 – 1998) и на последњу, четврту фазу пада ка дну (1998 – 2000). Кроз занимљиву и интерактивну презентацију објаснио је неке од најзначајнијих политичких догађаја у односу ове две земље, од којих неки и даље интригирају српску јавност и остали су нејасни до данас. На крају предавања заинтересованим студентима и студенткињама пружена је прилика за постављање питања и расправу о теми.
„Српско – амерички односи од 5. октобра 2000. године до данас“ била је тема другог предавања које су одржали др Милан Крстић и асистент МА Марко Дашић са Факултета политичких наука. Др Милан Крстић објаснио је да се однос Србије и САД након 2000. године може поделити у пет фаза, фазу успона у односима (2000 – 2004), фазу паралелне сарадње и заоштравања (2005 – 2008), фазу захлађење и тихе конфронтације (2008 – 2010), фазу благог опоравка и дистанцирања САД од региона (2010 – 2018) и на фазу повратка САД у регион (2018 – 2020). „Након 5. октобра 2000. године САД пребацује акценат са Балкана на Блиски исток и продубљује сарадњу са Србијом. Питање сецесије Косова довешће до значајног захлађења односа, али ће Србија након 2010. године пристати на компромисе и тиме довести до благог опоравка односа“ , рекао је др Милан Крстић. Он се позвао на текст мр Драгана Живојиновића и закључио да се Србија налази у безбедносној „сенци“ САД.
Асистент МА Марко Дашић окарактерисао је однос Србије и САД током Трампове администрације као дипломатију специјалних представника. „До изражаја долази прагматизам спољне политике Америке, у оквиру којег би се, у крајње поједностављеном смислу, рекло да су Американци у стању да истрпе нешто што им није према вољи, када је реч о унутрашњим политичким процесима све дотле, док је актуелна конфигурација власти спремна да испоручи решења која су на линији интереса САД у датом питању“, предочио је Дашић. Он је своје предавање завршио кратким разговором са полазницима школе о Вашингтонском споразуму.
На крају предавања одржана је дискусија у оквиру које су полазници школе постављали питања и размењивали мишљења са данашњим предавачима.
У оквиру Друге школе америчких студија, која се реализује поводом обележавања 16 година од оснивања и рада Центра за студије Сједињених Америчких Држава Факултета политичких наука, организован је низ предавања и радионица на којима ће студенткиње и студенти имати прилику да од еминентних и водећих стручњака y области америчких студија сазнају више о америчкој историји, политичком систему, о улогама САД-а у савременом међународном поретку, америчким изборима и српско-америчким односима.
Школу је подржала Амбасада Сједињених Америчких Држава у Републици Србији.