Вести

Праћење изборних резултата у Француској

Праћење изборних резултата у Француској, у организацији Центра за друштвена истраживања (ЦДИ), одржано је на Факултету политичких наука Универзитета у Београду.

Говорници на скупу били су проф. др Слободан Зечевић из Института за европске студије, Димитрије Милић из организације Нови трећи пут и Никола Перишић из Центра за друштвена истраживања, док су се путем онлајјн платформе обратили директор Color Press групе Роберт Чобан и студент Александар Стевановић.

Александар Стевановић изјавио је да је овогодишња излазност у Француској изненађујуће мала, најмања од 2002. године. Он је рекао како избори нису у првом плану у медијима због украјинске кризе. „На кампању су утицали вирус корона и ситуација у Украјини, због чега се актуелни председник Емануел Макрон није појављивао у кампањи. Неминовно је да ће бити другог круга, а мала излазност одговара противкандидаткињи Марин Ле Пен“, нагласио је Стевановић.

Димитрије Милић из организације Нови трећи пут објаснио је да је овогодишња изборна кампања стерилна и без садржаја. Он је казао да ће бити занимљивије позиционирање председничких кандидата између првог и другог круга, ког ће извесно бити. „На десници су се кандидати приближили центру, док левица не успева да се избори за своје теме. Други део кампање протекао је кроз анализу кризе у Украјини и њених последица на економију у Француској“, саопштио је Димитрије Милић.

Проф. др Слободан Зечевић из Института за европске студије изнео је да су председнички избори кључни догађај у политичком животу Француске. Он је подвукао да се изборима посвећује мање пажње у француским медијима него раније. „Тренутна мала излазност у Паризу може се оправдати тиме што су Парижани познати да касније излазе на изборе у односу на остале регионе. Француска је позната по великој излазности, а све испод осамдесет посто сматра се испод просека“, оценио је Зечевић.

Никола Перишић из Центра за друштвена истраживања (ЦДИ) коментарисао је излазност на изборима и додао како није било неких нерегуларности. Он је изнео да се наставља тенденција уласка јавних личности у политички живот. „Француска није склона неправилностима на бирачком месту. То је држава са дугом традицијом демократије“, оценио је Перишић.

Директор Color Press групе Роберт Чобан усагласио се са саговорницима да је на излазност највише утицала ситуација у Украјини. Он је упоредио овогодишње изборе у Србији и Француској и додао како је нестанак леве струје сличност двеју држава. „Велико је интересовање наших медија за изборе у Француској. То је доказ да људи верују да резултати могу посредно утицати на Србију“, поентирао је Роберт Чобан.

Модераторка скупа била је студенткиња Јана Лукић са Факултета политичких наука.


Related Posts