Вести

Други дан VI Школе америчких студија

Прво предавање другог дана VI Школе америчких студија на тему „Креирање институције председника и администрације Џорџа Вашингтона“ одржао је проф. др Саша Мишић са Факултета политичких наука Универзитета у Београду. Он је полазницима школе приближио формативни период у развоју америчког президенцијализма, кроз три целине посвећене америчком Уставу и начину на који је формирана егзекутива, личности Џорџа Вашингтона и његовим администрацијама. „Кључни догађај је Уставна конвенција из 1787. године која је родно место стварања америчког председника. Главне дилеме оних који су стварали функцију председника биле су да ли треба да буде једна личност или више личности, колики треба да буде број и дужина мандата и који ће бити начин избора“, рекао је проф. др Мишић. Он је додао да творци Устава нису имали узор у моделу, већ да су гледали у личност Џорџа Вашингтона и обликовали извршну власт. Проф. др Мишић закључио je да је Џорџ Вашингтон једини председник Сједињених Америчких Држава који је у обе администрације добио све гласове електора, као и једини председник који није припадао ниједној политичкој партији.

„Да ли карактери заиста одређују судбину? Камала Харис и Доналд Трамп“ била је тема другог предавања које је одржао мр Драган Живојиновић из Центра за студијe Сједињених Америчких Држава Факултета политичких наука Универзитета у Београду. Он је указао на то да карактер није константна категорија, иако ако посматрамо различите дефиниције карактера то подразумева извесну постојаност особина у различитим ситуацијама. „Конгрес је био најутицајнија институција у 19. веку, а председници су тек касније добијали моћ, која је данас највећа. Личности председника праве разлике у кризним ситуацијама и онда када председника више занима спољна политика, јер председничка моћ је моћ убеђивања“, објаснио је мр Живојиновић. Он је учесницима предочио неколико типологија председничких карактера и навео шест одлика квалитетног председника, према Фреду Гринстину: вештина у комуникацији са јавношћу, организациона способност, политичка вештина, политичка визија, когнитивни стил и емоционална интелигенција. Мр Живојиновић је заједно са студентима извршио и упоредну анализу карактера актуелних америчких председничких кандидата.

VI Школа америчких студија трајаће од 27. септембра до 2. октобра.

Школу је подржала Амбасада Сједињених Америчких Држава у Републици Србији у оквиру пројекта „Центар за студије Сједињених Америчких Држава Факултета политичких наука – Првих двадесет година“ који спроводи Центар за студије Сједињених Америчких Држава на Факултету политичких наука Универзитета у Београду, а финансира Одељење за медије, културу и образовање Амбасаде Америчких Држава у Републици Србији.


Related Posts