Вести

Представљен „Водич кроз сарадњу у унутрашњим пословима у Европској унији“

Публикација „Водич кроз сарадњу у унутрашњим пословима у Европској унији“ издата од стране Београдског центра за безбедносну политику и мисије ОЕБС-а у Србији, представљена је на Факултету политичких наука. О водичу су говорили Бојан Елек, Саша Ђорђевић и Андреј Стефановић из Београдског центра за безбедносну политику, као и Марко Ковачевић испред  ФПН-а.

„Ова публикација се тиче поглавља 24 које је отворено јула ове године, најпре полицијске сарадње, али и свих повезаних области, као што су размена података, тероризам, сајбер криминал и слично“, изјавио је Бојан Елек. Нагласио је да је ова област изабрана јер је полицијска сарадња релативно нова у Европској унији и да о томе има мало литературе у нашој земљи. „Главна претпоставка поглавља 24 је реформа полиције, која укључује деполитизацију и декриминализацију. Овај водич је намењен стручњацима, невладином сектору, студентима и свим заинтересованима за Европске интеграције“, рекао је Елек.

Саша Ђорђевић је указао на то да између организованог криминала нема граница, за разлику од граница између држава. „Уколико се жели постићи већа ефикасност у борби против организованог криминала, неопходна је спољна сарадња. У Србији криминалне групе нису националне, тако да наша држава сарађује са ЕУ и Европом по том питању“,навео је Ђођревић.  Додао је да полицијска сарадња данас у Европским земљама треба да делује превентивно, а не реактивно, а да њено усавршавање са собом неминовно носи и развој судске сарадње.

„Европска унија не поседује оперативне органе који ће непосредно да спрече тероризам, али је успешна у пољима у којим може да делује“, навео је Андреј Стефановић. Предочио је да ЕУ од 2009. године садржи одредбу о колективној безбедности, у оквиру Лисабонског споразума, која служи за пружање међусобне помоћи држава чланица, што је један од видова унапређења полицијске сарадње. „Србија треба да усвоји Стратегију о борби против тероризма која је написана у марту ове године, а односи се на превенцију и сузбијање екстремиста,јер је ово такође важан део поглавља 24“, закључио је Стефановић.

dscn9339 dscn9342 dscn9349 dscn9352 dscn9354 dscn9357 dscn9359 dscn9360

Related Posts