Вести

Представљање посебног издања часописа The Economist: „Свет у 2017.“

Посебно издање британског часописа The Economist на српском језику, под називом „Свет у 2017.“ представљено  је традиционално на Факултету политичких наука пету годину за редом. Панелисти су били председник Color Press Grupe Роберт Чобан, професор Економског факултета и Факултета политичких наука Универзитета у Београду проф. др Иван Вујачић, спољнополитички коментатор Момчило Пантелић и декан Факултета политичких наука Универзитета у Београду проф. др Драган Р. Симић. Модератор трибине био је МА Драган Живојиновић.

Роберт Чобан присетио се догађаја у 2016. години нагласивши да се није дало предвидети шта ће тачно произићи као њихова последица. ,,У години за нама све се јако убрзало и нагло су дошле неке неочекиване појаве“, оценио је Чобан. С друге стране, он верује да би требало размислити о нашим погледима на свет, али и о томе шта се стварно дешава у њему, јер ми са малог Балкана доживљавамо остатак света.

,,Живимо у најбољем могућем свету, али највећи проблем је што то не значи да ће се тако наставити, услед велике неизвесности која је присутна“, упозорио је проф. др Иван Вујачић. Он је подвукао да криза може да се јави сама од себе, а да је главни разлог песимизам компанија које не инвестирају довољно у страху од неизвесности.

Пантелић сматра да је ове године дошло до велике промене јер је изгубљена извесност у међународним односима, тако да се више ни унутар земаља не зна чему се тежи. ,,Живимо у времену постистине, у којем је светска ситуација прилично тужна“, предочио је Пантелић. Он се осврнуо на начин вођења политике будућег председника САД-а Доналда Трампа, додајући  да све што је нагло у светској политици има тенденцију да не буде добро.

,,Желим да захвалим Роберту Чобану што овим часописом доводи свет у Србију, и сматрам да је ово најквалитетнији недељник који данас може да се понуди“, рекао је декан ФПН-а проф. др Драган Р. Симић. Он се усагласио са ауторима текстова који посебно упозоравају на могућност никад ближе употребе нуклеарног оружја и њиховим предвиђањима песимистичног тона. ,,Све велике приче су испричане, ми живимо на њиховим обронцима, посебно зато што су мале и средње државе највише на удару“, завршио је Симић.

dscn9373 dscn9378 dscn9382 dscn9388 dscn9395 dscn9429 dscn9437dscn9378

Related Posts