Модул: међународно хуманитарно право и право људских права

Опис и режим студија

Овај мастер модул носи 60 ЕСПБ које полазници остварују похађањем обавезних и изборних предмета и успешном одбраном завршног рада. У првом семестру обавезни предмети су Међународно хуманитарно право – заштита жртава, Основи људских права и Мастер семинар, док у другом семестру студенти слушају предмете Међународно хуманитарно право – правила ратовања и Међународно право и политика људских права. Поред обавезних предмета студентима су понуђени и изборни предмети из сродних области од којих студент бирају три према својим интересовањима. Изборни предмети су следећи: Права странаца, Савремене међународне организације, Теорије и типологије сукоба, Савремене теорије међународних односа, Систем УН, Уставна политика ЕУ, Политичка регулација етничких сукоба и односа. Након испуњења свих испитних обавеза студенти треба да израде и одбране завршни рад.

Похађањем овог мастер модула студенти ће унапредити постојећа и стећи нова теоријска и практична знања и вештина у области међународног хуманитарног права и права људских права, као и сродних научних дисциплина ради разумевања природе, структуре и начина задовољавања потреба и интереса субјеката међународних односа у сложеним околностима међународног карактера. Поред тога стећи ће неопходно знање о локалним, регионалним, наднационалним и глобалним димензијама деловања на унапређењу и заштити међународног хуманитарног права и права људских права.

Списак наставника

Руководилац студија: проф. др Весна Кнежевић- Предић.

Предавачи: доц. др Дејан Павловић, асист. Милош Хрњаз, проф. др Тања Мишчевић, проф. др Сања Данковић Степановић, проф. др Радмила Накарада, доц. др Немања Џуверовић, проф. др Драган Р. Симић, проф. др Слободан Самарџић, проф. др Синиша Таталовић, проф. др Весна Петровић, проф. др Зоран Радивојевић, проф. др Небојша Раичевић, проф. др Иво Јосиповић.

Начин полагања пријемног испита, неопходна литература и контакт емаил за додатне информације.
Пријемни испит се полаже усмено, у форми интервјуа са комисијом.

Термин пријемног испита је петак, 7. октобар 2016. године у 17 часова

Литература:

Literatura:

Rezime izveštaja o stanju ljudskih prava za 2016. godinu (str. 27-67)

Marco Sassòli, Antoine A. Bouvier, Anne Quintin, How does law protect in war? Volume I: outline of International Humanitarian Law. (првих 6 поглавља, до стране 87 ПДФ форматa)

Контакт е-мејл за додатне информације: janja.simentic@fpn.bg.ac.rs

Студијски програм је акредитован 2015. године.

Семестар: 1
Основи људских права 1 обавезан 2+1 6
Мастер семинар 1 обавезан 6
Међународно хуманитарно право – заштита жртава 1 изборни 2+1 6