Вести

Трећи дан VI Школе америчких студија

Прво предавање трећег дана VI Школе америчких студија на тему „Колебљиве државе и амерички председнички избори 2024. године“ одржао је доцент др Стеван Недељковић из Центра за студије Сједињених Америчких Држава Факултета политичких наука Универзитета у Београду. Он је студентима појаснио процес кандидовања за председничке изборе у Сједињеним Америчким Државама и опредељивања електора за кога ће гласати. „Америчког председника бирају амерички грађани, али изнад свега, бира га уски круг „пурпурних“ држава које се називају колебљиве државе. Под овај појам убрајају се и државе које стално мењају одлуку за коју ће партију гласати, и државе бојишта у којима су разлике између партија заиста мале, али и државе које се увек приклањају победнику“, објаснио је доц. др Недељковић. Он је анализирао три колебљиве државе у актуелној изборној кампањи у Сједињеним Америчким Државама, Пенсилванију, Аризону и Џорџију. Доц. др Недељковић је закључио да ће од пресудне важности на овим изборима бити улога Пенсилваније и изборна одлука њених електора.

Предавање на тему „Мало двориште, висока ограда: нова улога САД у међународним економским односима“ одржао је проф. др Александар Милошевић са Факултета политичких наука Универзитета у Београду. Он је заједно са полазницима одредио тренутни економски положај Сједињених Америчких Држава и индикаторе тог положаја. „Очигледно да постоји разлика између онога што осећају потрошачи и стања макроекономије, и та дискрепанца је примећена од 2020. године. Идентификовани су проблеми и различите перцепције људи, и сада у Сједињеним Америчким Државама покушавају да се на неки начин изборе са том ситуацијом“, рекао је проф. др Милошевић. Он је студентима приближио нека од решења која се спроводе у области економске политике, попут „спољне политике за средњу класу“. Професор Милошевић је полазницима предочио и разлику у економским плановима између председничких кандидата Доналда Трампа и Камале Харис и нагласио је да је економија веома важна тема у овој изборној кампањи.

„Трампов трговински рат – узроци и последице“ била је тема предавања које је одржао професор Економског факултета Универзитета у Београду др Иван Вујачић и професор на мастер студијама ФПН-а, Међународне студије: модул Студије САД. Он је студентима указао на кратак историјат односа између Сједињених Америчких Држава и Кине и упоредио њихову економску моћ. „Сједињене Америчке Државе и Кина су ушле у период растуће међузависности у сферама трговине, финансија и директних инвестиција. У основи односа две државе лежи америчка либерална доктрина међународних односа, а ту доктрину можемо назвати глобализација“, објаснио је проф. др Вујачић. Он је нагласио да се тренутно налазимо у процесу метаморфозе када је у питању међународна економска сцена. Професор Вујачић је закључио да Сједињене Америчке Државе и Кина тренутно воде „трговински рат“, односно неку врсту хладног економског рата.

Последње предавање трећег дана на тему „Џон Квинси Адамс – највећи амерички стратег у 19. веку“ одржао је проф. др Драган Р. Симић, декан Факултета политичких наука и оснивач и директор Центра за студије Сједињених Америчких Држава Факултета политичких наука Универзитета у Београду. „За Џона Квинсија Адамса би се могло казати да је он у укупној америчкој стратешкој мисли по свом учинку, значају и утицају који је остварио, и у свом времену и на генерације политичара и друштвене елите у Америци, можда и највећи стратег. Овај човек и његово дело су непрестана и трајна инспирација више од двеста година уназад, и код Американаца и у читавом свету“, указао је проф. др Симић. Он је рекао да су највреднија заоставштина Адамса његови дневници које је водио од дванаесте године. Професор Симић је истакао да је Адамс био свестан значаја моћи, али и различитих врста морала између појединца и државе.

VI Школа америчких студија трајаће од 27. септембра до 2. октобра.

Школу је подржала Амбасада Сједињених Америчких Држава у Републици Србији у оквиру пројекта „Центар за студије Сједињених Америчких Држава Факултета политичких наука – Првих двадесет година“ који спроводи Центар за студије Сједињених Америчких Држава на Факултету политичких наука Универзитета у Београду, а финансира Одељење за медије, културу и образовање Амбасаде Америчких Држава у Републици Србији.

Related Posts