Вести

Трибина ,,Ко је победио пре избора?”

Друга трибина у циклусу посвећеним америчким председничким изборима под називом ,,Ко је победио пре избора: анализа три председничке дебате” одржана је јуче у малој сали Коларчеве задужбине. Говорници на трибини били су декан Факултета политичких наука, проф. др Драган Р. Симић, проф. др Славиша Орловић, мр Драган Живојиновић и МА Стеван Недељковић. Модератор догађаја био је МА Милан Крстић.

Теме о којима се говорило биле су међународно политички контекст у коме се одиграва завршница кампање, теме и ставови изнети у три дебате кандидата за председника Сједињених Америчких Држава, примена предизборних стратегија и њихова успешност, као и карактерне црте личности оба кандидата током дебата.

,,Важно је рећи да у овом тренутку, када је реч о међународним и глобалним безбедносним односима у глобалном поретку, свет лагано и незадрживо клизи из хладњикавог у један жесток рат између великих сила. У америчким председничким изборима није забележен тако низак ниво опхођења кандидата и непоштовања као у ове три дебате”, изјавио је декан Факултета политичких наука и директор Центра за студије САД проф. др Драган Р. Симић. Он је говорио о недораслости Доналда Трампа и Хилари Клинтон да воде најмоћнију државу света и да је Запад у страху и од тероризма и од губитка послова. ,,Оба кандидата не показују познавање стратешког понашања и намера других. Трамп је исказао свест о значају сарадње са Руском сарадњом, а код Клинтонове преовлађује анимозитет према Путину”, истакао је проф. др Симић.

Проф. др Славиша Орловић, професор на Факултету политичких наука указао је на то да су амерички председнички избори својеврсан феномен који прелази границе САД не само у оној мери у којој су они светска сила, већ због тога што постоји тенденција у политичким наукама и теорији демократије да се нешто назива американизацијом избора. ,,Ови избори нису изазвали пажњу до те мере као раније, чак се изразило нешто што је тренд у политичком животу у европским државама а то је управо овај расцеп који је доминантан између естаблишмента и антиестаблишмента”, предочио је проф. др Орловић. Он је казао да је једна од карактеристика која се одражава на ове изборе та да први пут у историји Америке имамо изразито непопуларне кандидате који имају велики проценат негативних поена, урушену репутацију, као и да се поставља питање да ли је једна демократска Америка  могла да има боље кандидате.

,,У америчком политичком животу ако желите да мобилишете велики број људи ви морате да владате медијима односно да будете у стању да вас камера воли. Телевизијске дебате имају два кључна циља, да мобилишу становништво за излазак на изборе и да у ишчекивању како ће изгледати мандат будућег председника ви добијете извесне увиде у то како ти људи функционишу”, рекао је мр Драган Живојиновић, асистент на ФПН-у и секретар Центра за студије САД. Он је нагласио да су кључни велики лидери нарциси који имају емпатију и објаснио како је највећи проблем Клинтонове то што јавност код ње не осећа емоције, док Трамп има проблем емоционалне интелигенције јер не може да контролише сопствени темперамент. ,,Још важних ствари за председника јесу моћ убеђивања, ситуациона интелигенција као моћ сналажења у тренутку и контекстуална интелигенција читања околности”, подвукао је мр Живојиновић.

МА Стеван Недељковић, асистент на Факултету политичких наука и директор Центра за друштвени дијалог и регионалне иницијативе, осврнуо се на унутрашња питања која су у претходним изборним циклусима предоминантно утицала и на сам исход избора и којима  су кандидати посвећивали највише пажње, као и на то да иако су унутрашње теме биле значајне у претходне три дебате, главне су ипак биле критике односно оно што су кандидати говорили једни о другима. ,,У овим изборима кључне четири унутарполитичке теме биле су економија, здравствена заштита, политика према илегалној миграцији као и људска права и основне слободе”, навео је МА Недељковић. Он је оценио да је дебата показала шта грађани могу да очекују и да боља припремљеност кандидата утиче на исход дебате и закључио да су дебате потврдиле подељеност Америке на два потпуно различита система вредности између демократа и републиканаца у многим питањима.

Ово је била друга од три трибине посвећених америчким председничким изборима 2016. године у реализацији Факултета политичких наука и Центра за друштвени дијалог и регионалне иницијативе. Трибина је део пројекта http://www.americkiizbori2016.rs/.

 

dscn5348 dscn5350-1 dscn5353 dscn5371 dscn5380 dscn5382 dscn5385

Related Posts