Вести

Одржана трибина ,,Од волонтера до професионалца“

Трибина на тему ,,Од волонтера до професионалца“, на којој су говорили чланови Међународне мреже помоћи (International Aid Network – IAN), психолошкиња Исидора Стојановић, социјална радница Софија Недељковић и теренски координатор Александар Тасић, одржана је на Факултету политичких наука Универзитета у Београду.

Исидора Стојановић објаснила је како функционише волонтирање у организацији IAN, као и активности које волонтери обављају. Волонтерски рад подразумева психо-социјалну подршку, припрему тромесечног плана активности са менторима и постављање приоритета корисника. „Волонтери утичу на разне аспекте код наших клијената као што су ментално здравље, физичко здравље, здравствена заштита и социјална права. Док код самих волонтера, њихово учешће на овај начин подстиче лични развој, емпатију и повећава ниво самопоуздања“, саопштила је Стојановићева.

Софија Недељковић изјавила је како се у IAN-у могу видети три врсте социјалног рада које се уче на факултету, а то су социјални рад са појединцем, социјални рад са породицом и социјални рад са заједницом. Она је указала на важност повезивања теорије и праксе, као и то да се социјални рад може примењивати у свакодневном животу. „Волонтирање нам помаже да на добар начин повежемо теорију и праксу и да знање које смо стекли на факултету применимо на радном месту. Самим волонтирањем се поред нових искустава, стиче и могућност одласка у различите организације и институције и учење из њиховог рада“, закључила је Недељковићева.

Александар Тасић осврнуо се на најчешће потребе корисника, као и на изазове са којима се сусрећу волонтери у свакодневном раду. Он је истакао да волонтери често имају страх због неискуства у овом пољу, али да у раду са својим менторима веома брзо стекну потребна знања и вештине. „Највећа потреба корисника је административна подршка у изради личних докумената, као и њихово повезивање са центрима за социјални рад поводом добијања новчане социјалне помоћи. Код самих корисника, често наилазимо на несарадљивост и неодговорност, а највећу препреку представља прикривање важних информација које су нама неопходне за даљи рад“, подвукао је Тасић.

На крају трибине волонтерима су уручени сертификати за успешно обављен волонтерски рад.

Модераторка трибине била је студенткиња Славица Јовичић из студентске организације Унија студената социјалног рада.

Трибина су организовали студентска организација Унија студената социјалног рада Факултета политичких наука и Међународна мрежа помоћи поводом Међународног дана волонтера.

Related Posts